Maria Dąbrowska - "Noce i dnie". Czyta Gustaw Holoubek

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2023 11:29
Od 24 kwietnia w Programie 2 Polskiego Radia przypominamy fragmenty powieści Marii Dąbrowskiej "Noce i dnie" w interpretacji Gustawa Holoubka.
Gustaw Holoubek
Gustaw Holoubek Foto: z archiwum NAC

Barbara Ostrzeńska jako młodziutka dziewczyna była, jak się wydaje z wzajemnością, zakochana w przystojnym prawniku, Józefie Toliboskim. Ich drogi rozeszły się jednak - adorator, który nie wahał się przynieść Barbarze bukietu nenufarów porastających taflę jeziora, nie zdobył się na decyzję małżeństwa ze śliczną, ale niebogatą panną.

Barbara przeżyła zawód miłosny i straciła nadzieję na szczęście w miłości. Tymczasem w czasie wakacji w Borku poznała Bogumiła Niechcica. Czy zdecyduje się na małżeństwo z rozsądku? Czy miłość rzeczywiście nie zagości w życiu Barbary?

Na podstawie książki powstały film fabularny i znany serial o tym samym tytule.

Maria Dąbrowska to powieściopisarka, eseistka, dramatopisarka, tłumaczka dzieł literatury duńskiej, angielskiej i rosyjskiej. Jedna z ważniejszych polskich powieściopisarek XX wieku, autorka tetralogii powieściowej "Noce i dnie" (1931-1934), za którą była nominowana do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1939, 1957, 1959, 1960 i 1965.

Fragmenty powieści Marii Dąbrowskiej "Noce i dnie" na antenie Dwójki czyta Gustaw Holoubek.

***

Na audycję "Książka do słuchania" zapraszamy od poniedziałku do piątku w godz. 19.15-19.30. Emisja pierwszego odcinka - 24 kwietnia.

mo

Zobacz więcej na temat: Maria Dąbrowska Gustaw Holoubek
Czytaj także

Maria Dąbrowska – kobieta wyzwolona. Posłuchaj ostatniego wywiadu!

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2022 06:00
Niska, drobna, nienosząca biżuterii ani wyszukanych strojów, za to ceniąca prosty, męski wręcz styl - pisarka Maria Dąbrowska. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Russów to prawdziwe letnisko Marii Dąbrowskiej"

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2022 17:30
- Maria Dąbrowska tutaj się wychowała, przyjeżdżali tu jej krewni, latem było wielu gości. Wieczorami organizowano potańcówki, opisy tych wydarzeń znajdziemy w powieściach i opowiadaniach autorki - mówiła o dworku w Russowie gość Dwójki Renata Ziętek, kierownik placówki.
rozwiń zwiń