Joseph Conrad - "Ocalenie". Czyta Adam Hanuszkiewicz

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2023 09:28
W audycji "Książka do słuchania" powieść "Ocalenie" Josepha Conrada w znakomitej interpretacji Adama Hanuszkiewicza. Zapraszamy o godz. 19.15.
Adam Hanuszkiewicz
Adam HanuszkiewiczFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

"Ocalenie" - powieść oparta na doświadczeniach Conrada

"Ocalenie" to jedna z trzech powieści, zwanych trylogią Lingarda, opartych na doświadczeniach Conrada z czasów służby na parowcu Vidar. Wydarzenia opisane w powieści poprzedzają te zawarte w "Szaleństwie Almayera" (1895) i "Wyrzutku" (1896).

Historia kapitana Toma Lingarda

Historia opowiada o kapitanie Tomie Lingardzie, który wyruszył w podróż na Archipelag Malajski, aby pomóc przyjacielowi odzyskać królestwo. Po drodze pomaga uratować jacht, który ugrzązł na mieliźnie, i ulega urokowi żony właściciela jachtu.

Pytania dotyczące ludzkiej natury, sensu życia i nihilizmu

"Ocalenie" to książka klasyczna wręcz dla Conrada, związana z tematyką morską, malajską, ale przecież dotycząca wartości uniwersalnych, jak honor, dotrzymywanie słowa, moralność, walka dobra ze złem. Conrad jak zawsze genialnie stawia pytania dotyczące ludzkiej natury, sensu życia i nihilizmu.

Typowo Conradowska problematyka moralna

Główny bohater powieści kapitan Tom Lingard to człowiek heroiczny, choć jego bohaterstwo musimy przyjąć na wiarę, bo w zasadzie nic o nim tak do końca nie wiemy. Natomiast pani Travers, główna bohaterka kobieca "Ocalenia", jest wg krytyków bodaj najlepiej zarysowaną postacią kobiecą ze wszystkich powieści Conrada. Jak pisze Zdzisław Najder: Zawartość "Ocalenia" ma niewiele cech czegoś materialnego i namacalnego. Miejsce realnych postaci zajmują w tej powieści schematyczne duchy, a akcja jest w znacznej części zastąpiona przez pajęczyny iluzji (...). Jest utworem bardzo charakterystycznym dla tego, co potocznie i przysłowiowo nazywa się typowo Conradowską problematyką moralną.

[opis od wydawcy]

W audycji "Książka do słuchania" polecamy "Ocalenie" Josepha Conrada w znakomitej interpretacji Adama Hanuszkiewicza.

***

Na audycję "Książka do słuchania" zapraszamy od czwartku (2.11) w godz. 19.15-19.30. Przygotowała ją Małgorzata Szymankiewicz.

mo

Zobacz więcej na temat: Joseph Conrad
Czytaj także

Joseph Conrad - "Smuga cienia". Czyta Krzysztof Wakuliński [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2023 19:30
Od poniedziałku 20 marca w cyklu "Książka do słuchania" przypominaliśmy powieść konfesyjną Josepha Conrada pt. "Smuga cienia". Opowiada o młodym oficerze marynarki handlowej, który po śmierci dotychczasowego kapitana obejmuje dowództwo statku na oceanie.
rozwiń zwiń