Alfred de Musset "Spowiedź dziecięcia wieku". Czyta Grzegorz Damięcki

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2024 19:30
Zapraszamy na spotkanie z klasyką francuskiej powieści romantycznej - to "Spowiedź dziecięcia wieku" Alfreda de Musseta w interpretacji znakomitego aktora teatralnego, filmowego i serialowego Grzegorza Damięckiego. Emisja od poniedziałku do piątku o godz. 19.15.
Grzegorz Damięcki
Grzegorz DamięckiFoto: Grzegorz Śledź/PR2

SŁUCHAJ W DWÓJCE: 

player Dwójka.jpg 

Po raz pierwszy powieść ukazała się w 1836 roku, a jej treść była w niemałym stopniu odbiciem turbulencji, do jakich dochodziło w życiu prywatnym pisarza Alfreda de Musseta - francuskiego romantyka, dziś znanego głównie ze sztuk teatralnych, takich jak: "Nie igra się z miłością" czy "Drzwi muszą być otwarte lub zamknięte". "Spowiedź dziecięcia wieku" powstała bowiem po rozpadzie jego niezwykle burzliwego związku z pisarką George Sand, późniejszą życiową partnerką Fryderyka Chopina, w której był szaleńczo zakochany.

Oktaw, główny bohater dzieła, bardzo przypomina pisarza z jego zmiennymi nastrojami i emocjami, Brygida zaś, jego ukochana, ma cechy Sand. Ból istnienia, rozterki, ciągłe nieprzystosowanie do życia Oktawa, są zarazem cechami typowymi dla bardzo wielu twórców z pokolenia Alfreda de Musseta.

Fragmenty powieści na antenie Dwójki czyta Grzegorz Damięcki.

***

Na audycję z cyklu "Książka do słuchania" zapraszamy od poniedziałku do piątku w godz. 19.15-19.30. Program przygotował Jan Kanty Zienko.

mo/pg

Czytaj także

Grzegorz Damięcki czyta "Excentryków"

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2019 12:26
Zapraszamy do wysłuchania fragmentów stylowej i zabawnej opowieści o jazzie, miłości i Ciechocinku z lat 50. XX wieku autorstwa Włodzimierza Kowalewskiego. Czyta Grzegorz Damięcki.
rozwiń zwiń