Japonia - kraj umownego języka i emocji

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2015 13:00
- Kiedy Japończyk na pożegnanie mówi do ciebie "wpadnij znów" to nie jest to zaproszenie, tylko stwierdzenie, że miło spędzało się czas - opowiada autor książki "Dzienniki japońskie".
Audio
  • "Dzienniki japońskie". Piotr Milewski opowiada o podróży, która odmieniła jego życie (Dwójka/Wieczór autorski)
Piotr Milewski Japonię poznawał samotnie, bez planu, pieniędzy, jeżdżąc autostopem i śpiąc pod gołym niebem. Próbował zrozumieć mieszkających tam ludzi, którzy - mimo że gościnni i serdeczni - pozostali dla niego zagadką
Piotr Milewski Japonię poznawał samotnie, bez planu, pieniędzy, jeżdżąc autostopem i śpiąc pod gołym niebem. Próbował zrozumieć mieszkających tam ludzi, którzy - mimo że gościnni i serdeczni - pozostali dla niego zagadkąFoto: pixabay.com

Eufemizmów w Japonii jest znacznie więcej. Kolej to dla mieszkańców Tokio kręgosłup miasta, który może zostać sparaliżowany na skutek wypadku z udziałem ludzkiego ciała. - Wielokrotnie zdarzało się, że zbyt dosłownie traktowałem to, co do mnie mówiono, i wprawiałem rozmówców w zakłopotanie, bo byli przekonani, że rozumiem ich kod językowy - wspominał Piotr Milewski.

Nasz gość tłumaczył też, jak Kraj Kwitnącej Wiśni zmieniał się w roku Konia i Królika oraz dlaczego warto przed ślubem wybrać się do klasztoru w Kyoto.

***

Tytuł audycji: Wieczór autorski

Prowadzi: Katarzyna Nowak

Gość: Piotr Milewski (autor książki "Dzienniki japońskie. Zapiski z roku Królika i roku Konia")

Data emisji: 12.06.2015

Godzina emisji: 17.30

kul/mm

Czytaj także

Czarni nacjonaliści w "bielejącym" Harlemie

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2015 10:00
– Dziś wielu czarnych nie stać już po prostu na mieszkanie w Harlemie. Ale wciąż walczą o swoją dzielnicę – mówił Tomasz Zalewski, autor książki "Harlem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyspa Man – tam Polacy uciekali przed Polską

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2015 21:00
– Niektórzy z moich bohaterów nie wrócą już do Polski, ale nie chcą się zakorzenić na wyspie – mówił Dionisios Sturis, autor książki "Gdziekolwiek mnie rzucisz".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ziemowit Szczerek: siódemka to moja ojczyzna

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2015 18:00
Mówi, że uciekł przed Polską do Krakowa, ale rodzinny Radom wciąż przypomina mu o jego polskiej obsesji. Ziemowit Szczerek opowiadał w Dwójce o swojej powieści "Siódemka".
rozwiń zwiń