Chopin i jego Europa. Unikatowe brzmienie wiolonczeli Sol Gabetty

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2015 14:56
Zapraszamy na transmisję koncertu z warszawskiego festiwalu. W programie występy Sol Gabetty i Bertranda Chamayou.
Dzięki hojnemu prywatnemu stypendium z Rahn Kulturfonds Gabetta gra na wiolonczeli Guadagniniego z 1759 r.
Dzięki hojnemu prywatnemu stypendium z Rahn Kulturfonds Gabetta gra na wiolonczeli Guadagniniego z 1759 r.Foto: Uwe Arens/materiały prasowe NIFC

Wiolonczelistka Sol Gabetta zdobyła międzynarodowe uznanie w 2004 r., wygrywając Crédit Suisse Young Artist Award i debiutując z Wiener Philharmoniker i Valerym Gergievem. Urodzona w Argentynie pierwszy konkurs wygrała w wieku 10 lat, a niedługo po tym zdobyła nagrodę Natalia Gutman Award i wyróżnienia w moskiewskim Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Piotra Czajkowskiego oraz ARD Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Monachium. Nominowana do nagrody Grammy, w 2010 r. zdobyła nagrodę Gramophone Young Artist of the Year.

serwis specjalny
Chopin i jego Europa 2015 1200.jpg
Chopin i jego Europa 2015

Z kolei Bertrand CHamayou urodził się w Tuluzie. Swoje umiejętności pianistyczne doskonalił w klasie Jeana-François Heissera w Konserwatorium Paryskim, a następnie w Londynie pod kierunkiem Marii Curcio. Pianista chętnie koncertuje w duecie z wiolonczelistką Sol Gabettą. 

Program:

Ludwig van Beethoven Wariacje Es-dur na temat arii "Bei Männern, welche Liebe fühlen" z opery "Czarodziejski flet" Mozarta; Feliks Mendelssohn-Bartholdy II Sonata D-dur na wiolonczelę i fortepian op. 58; Fryderyk Chopin Sonata g-moll na fortepian i wiolonczelę op. 65, Grand duo concertant E-dur na temat z opery "Robert Diabeł" Meyerbeera op. 16 A

Wyk. Sol Gabetta - wiolonczela, Bertrand Chamayou - fortepian

***

Na audycję "Podróż na jeden koncert" zapraszamy w czwartek (27.08) w godz. 17.00-19.30. Program poprowadzą Klaudia Baranowska i Krzystof Dziuba.

materiały prasowe/bch/mc

Czytaj także

Dekada sukcesów Apollon Musagéte Quartett

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2015 14:00
- Daliśmy sobie 4 lata na rozwinięcie skrzydeł. To był czas, kiedy podporządkowaliśmy wszystko kwartetowi - opowiadali muzycy w rozmowie z Beatą Stylińską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anderszewski: uznałem, że to mnie wzbogaci

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2015 19:03
- Nie mam dużego doświadczenia ze śpiewakami i z tym repertuarem - mówił w Dwójce ceniony pianista, który na festiwal "Chopin i jego Europa" przygotował recital pieśni Roberta Schumanna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tobias Koch i zagadka czarnych fortepianów

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2015 14:00
- Gdy używamy Yamahy, Beiersdorfa czy Steinwaya to w jakimś sensie wszystko brzmi tak samo. Straciliśmy tę cudowną różnorodność fortepianów - mówił w Dwójce wybitny pianista.
rozwiń zwiń