Jerzego Lotha pionierska podróż po Afryce

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2017 15:31
- Ten polski geograf w 1929 roku przemierzył 31 760 km, z czego na ląd przypadało prawie 16 tysięcy kilometrów - mówił w audycji "Atlas polskich podróżników" afrykanista prof. Jan Milewski.
Audio
  • Prof. Jan Milewski o afrykańskiej wyprawie Jerzego Lotha (Atlas polskich podróżników/Dwójka)
Jerzy Loth (na zdjęciu) znał 11 języków, w tym 5 - biegle.
Jerzy Loth (na zdjęciu) znał 11 języków, w tym 5 - biegle.Foto: Wikipedia/Władysław Miernicki/domena publiczna

Jerzy Loth był nie tylko podróżnikiem, ale przede wszystkim badaczem i naukowcem, który w 1929 roku przemierzał południową i wschodnią Afrykę. Towarzyszył mu Walery Goetel, a wyprawa ta zorganizowana została w związku z Międzynarodowym Kongresem Geologicznym w Kapsztadzie i Pretorii. - W czasie tej podróży obaj uczeni dotarli do miejsca, które dla historyków Afryki ma istotne znaczenie - opowiadał w Dwójce prof. Jan Milewski.

***

Tytuł audycji: Atlas polskich podróżników

Prowadzi: Bartosz Panek

Gość: prof. Jan Milewski (afrykanista z Uniwersytetu SWPS i Uniwersytetu Warszawskiego, który spotkał Jerzego Lotha pod koniec lat 40. XX wieku)

Data emisji: 13.08.2015

Godzina emisji: 12.00

bch/pg

Zobacz więcej na temat: Afryka Bartosz Panek podróże
Komentarze1
aby dodać komentarz
MichalJA_K2015-07-27 22:44 Zgłoś
Dzień dobry, Słuchając audycji, nie całej wprawdzie, usłyszałem zdanie o profesorze Romerze. Otóż moi dziadkowie ze strony mamy przez jakiś czas gościli go u siebie w pomieszczeniu oddzielonym szafą od reszty mieszkania. Poniżej cytat jaki znalazłem który to akurat opisuje, bo tam dziadkowie z rodziną mieszkali. Powiązanie z klasztorem był o tyle silne, że dziadek Edward Frankl był starszym bratem Stanisława Frankla, w tamtym czasie rektora seminarium duchownego. Wiem, że już po wojnie dziadkowie mieli kontakt z Eugeniuszem Romerem i odwiedzali go w Krakowie. Moja wiedza jest niestety dosyć szczątkowa, a większość osób z tamtego czasu już nie żyje, oprócz cioci, notabene najstarszej z rodzeństwa, dzieci moich dziadków. Pozdrawiam Michał Kurczab. Po zajęciu Lwowa w 1941 r. przez Niemców musiał ukrywać się przed prześladowaniami, jakie mogły go spotkać ze strony władz hitlerowskich za jego stanowisko przy ustalaniu zachodnich granic Polski. Schronienie znalazł w klasztorze Ojców Zmartwychwstańców przy ulicy Piekarskiej we Lwowie."

Czytaj także

To on przywiózł storczyki do Krakowa

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2015 16:00
Józef Warszewicz (1812-1866) był podróżnikiem, botanikiem i przyrodnikiem, szczególnie zasłużonym dla Ogrodu Botanicznego UJ.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polka, która poznała sekrety szamanów Syberii

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2015 16:00
– W Polsce jest zapomniana, a w Wielkiej Brytanii Marię Czaplicką wymienia się jednym tchem razem z Bronisławem Malinowskim – mówił antropolog dr Łukasz Smyrski z UW.
rozwiń zwiń