Kibuc w okupowanej Warszawie!

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2015 11:00
Żydowska komuna i gospodarstwo rolne działało na warszawskim Grochowie od 1919 aż do 1942 roku. Być może bez niego nie doszłoby do powstania w getcie.
Audio
  • Rozmowa z osobami, które przywracają od lat pamięć o żydowskich społecznościach w dawnej Polsce (Słuchaj świata/Dwójka)
Kibuc w Izraelu w latach 50. Pierwsze tego typu gospodarstwa powstały na na terenie Palestyny, lecz w Europie, m.in. w Warszawie
Kibuc w Izraelu w latach 50. Pierwsze tego typu gospodarstwa powstały na na terenie Palestyny, lecz w Europie, m.in. w WarszawieFoto: domena publiczna, wikipedia

- Kibuc tworzyli żydowscy inteligenci. To miało być przygotowanie do wyjazdu do Palestyny - wyjaśniała Mania Cieśla z Stowarzyszenia im. Szymona An-skiego. - Na początku nie mieli zielonego pojęcia o uprawie i hodowli. Próbowali karmić konie kartoflami, czego absolutnie nie wolno robić. To właśnie kibuc ukształtował jednak przyszłych przywódców powstania w getcie - podkreśliła.

W 72. rocznicę wybuchu powstania rozmawialiśmy z osobami, które przywracają od lat pamięć o żydowskich społecznościach w Warszawie, Dukli, Lelowie czy Grodzisku Mazowieckim. Okazało się, że mural na stacji kolejowej może ożywić nieistniejący od 70 lat sztetl...

***

Tytuł audycji: Słuchaj świata

Prowadzi: Bartosz Panek i Piotr Kędziorek

Goście: Mania Ceśla (Stowaryszenia im Szymona An-skiego), Joanna Sarnecka (pomysłodawczyni "Ulicy Żydowskiej" w Grodzisku Mazowieckim oraz członiki Stowarzynia Sztetl Dukla), Mirosław Skrzypczyk (Wicedyrektor Zespołu Szkół w Szczekocinach), prof. Krzysztof Ruchniewicz (dyrektor Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta, Uniwersytet Wrocławski), dr Maciej Łagiewski (Muzeum Miejskie Wrocławia)

Data emisji: 19.04.2015

Godzina emisji: 16.00

mm/pg

Czytaj także

Kabała - wiedza tajemna nie dla każdego

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2013 16:00
- Jako nauka dla wybranych kabała nie jest powszechnie dostępna. Ujawniając jej tajemnice, robimy coś niestosownego - mówił w Dwójce filozof Andrzej Serafin w rozmowie o żydowskiej mistyce i jej wpływie na europejską kulturę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Antysemityzm, czyli Polacy przeciw Polakom

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2015 15:00
- Jak można wyliczać, ilu Polaków i ilu Żydów zginęło podczas wojny? To obywatele jednego kraju, którzy tu się kształcili i płacili podatki - pyta autorka "Tajemnicy Pana Cukra".
rozwiń zwiń