REKLAMA

Andrzej Szejna: Polska powinna do procesu reparacji przygotować się niezwykle systematycznie

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2022 14:20
Andrzej Szejna z Nowej Lewicy odniósł się w Programie 1 Polskiego Radia do raportu w sprawie strat poniesionych przez Polskę w czasie II wojny światowej i podkreślił, że Polska powinna "wyjść poza tę sferę dyplomatyczno-polityczną, wejść na płaszczyznę prawną i pokazać rządowi niemieckiemu, że możemy tych roszczeń dochodzić".
Andrzej Szejna z Nowej Lewicy był gościem W samo południe
Andrzej Szejna z Nowej Lewicy był gościem "W samo południe"Foto: Wojciech Kusiński / Polskie Radio

Raport w sprawie strat poniesionych przez Polskę w czasie II wojny światowej w związku z niemiecką okupacją został zaprezentowany 1 września na Zamku Królewskim w Warszawie. Polska domaga się zadośćuczynienia od Niemiec za konflikt zbrojny, a straty oszacowano na 6 bilionów 200 miliardów złotych.

W trakcie audycji odniesiono się do przekazu niemieckich gazet, które podają, że współczesne pokolenie Niemców nie powinno ponosić odpowiedzialności za działania swoich przodków. 

Andrzej Szejna z Nowej Lewicy przypomniał, że już w 2004 roku w Sejmie została podjęta uchwała o tym, aby "rozliczyć reparacje". Jak dodał, Nowa Lewica nie ma w tej kwestii żadnych wątpliwości. Według niego taki sam raport powinien być również przygotowany w odniesieniu do Rosji. - 17 września 1939 roku ZSRR napadł na Polskę i również zrabował majątki - przypomniał. - Takiego samego odszkodowania moglibyśmy żądać od Związku Radzieckiego - podkreślił. 

"Potrzeba konkretnej rozmowy z Niemcami"

Andrzej Szejna uważa, że Polska powinna do procesu reparacji przygotować się niezwykle systematycznie. - Żeby z tego nie wyszła hucpa polityczna, ale konkretna rozmowa z partnerem niemieckim. [...] Niemcy to jest dzisiaj nasz partner w UE, kraj, który wspierał nasze członkostwo w UE, z którym powinniśmy siąść do stołu i "przedstawić twarde, prawne argumenty".

Jak podkreślił rozmówca Magdaleny Ogórek, "należałoby wyjść poza tę sferę dyplomatyczno-polityczną, wejść na płaszczyznę prawną i pokazać rządowi niemieckiemu, że możemy tych roszczeń dochodzić". Reprezentant Nowej Lewicy powiedział również, że nie chciałby, aby dyskusja na temat roszczeń pozostała nic nie znaczącą rozmową - zmierzającą w stronę słownej przepychanki. Jak zaznaczył, Polska powinna teraz też wykorzystać okazję do rozmowy nt. KPO. - Bo to są pieniądze, które leżą na stole i o nie przede wszystkim powinniśmy powalczyć, a procesy prawne przeciwko Niemcom - jak zaznaczył - "mogą się toczyć dziesiątkami lat".

Czytaj także:


Posłuchaj
10:31 PR1 2022_09_13-12-21-13.mp3 Andrzej Szejna z Nowej Lewicy odniósł się do raportu w sprawie strat poniesionych przez Polskę w czasie II wojny światowej ("W samo południe"/Jedynka)

 

***

Audycja: W samo południe

Prowadziła: Magdalena Ogórek

Gość: Andrzej Szejna (Nowa Lewica)

Data emisji: 13.09.2022

Godzina: 12.25

es

Czytaj także

Reparacje wojenne. Wargocka: Polska podejmuje także walkę o prawdę historyczną

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2022 09:45
- Społeczeństwo polskie oczekuje od klasy politycznej, aby w kwestii reparacji mówić jednym głosem. Taka debata będzie się odbywała również w polskim parlamencie i społeczeństwie, choć nie ma przesłanek w tym momencie, że ta zgoda będzie miała miejsce, trzeba nad nią pracować - mówiła w Polskim Radiu 24 Teresa Wargocka (Prawo i Sprawiedliwość). Gościem audycji był także Bogusław Wontor (Nowa Lewica).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reparacje wojenne. Wiceszef MSZ: harmonogram działań mamy już przyjęty

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2022 07:25
- Harmonogram działań mamy przyjęty od początku, kiedy zapadła decyzja, że ta sprawa będzie podejmowana. W tej sprawie zapadła decyzja polityczna w roku 2017, kiedy przystąpiono do prac nad przygotowaniem raportu o stratach wojennych - przyznał wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.
rozwiń zwiń