"Kopernik nie chciał opublikować swojego wielkiego dzieła"

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2018 17:00
- Miał świadomość, że to, co głosi, jest tak sprzeczne ze zdroworozsądkowym pojmowaniem świata, że spotka go bardzo silna krytyka ze strony autorytetów telogicznych - mówił w Dwójce Michał Juszczakiewicz, reżyser filmu "Tajemnice de Revolutionibus".
Audio
  • Michał Juszczakiewicz, reżyser filmu "Tajemnice de Revolutionibus" oraz Elwira Twardowska, autorka scenografii i kostiumów (Wybieram Dwójkę)
Pomnik Mikołaja Kopernika
Pomnik Mikołaja KopernikaFoto: Shutterstock/Curioso

toruń free 1200.jpg
Stary zegar i Kopernik. Legenda ożyje w Toruniu

W dniu 545. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika rozmawialiśmy z twórcami dokumentu filmowego o ostatnich latach życia genialnego astronoma i jego epokowym tekście pt. "O obrotach sfer niebieskich". Współscenarzysta filmu Michał Juszczakiewicz opowiadał, że dzieło Kopernika jest w dużej mierze napisane językiem matematycznym, mało zrozumiałym dla niefachowców. Zachęcał jednak do zapoznania się ze wstępem. - To fragment pełen humanizmu, w którym Kopernik pisze, że nie chciał tych pięknych rzeczy oddawać pod osąd ignorantów. On twierdził, że dzieło matematyczne powinno być oceniane przez matematyków - opowiadał gość audycji "Wybieram Dwójkę".

W programie rozmawialiśmy o tym, co skłoniło wielkiego astronoma do opublikowania swoich odkryć, ale też o pracy nad dokumentem "Tajemnice de Revolutionibus".

***

Rozmawiał:  Jakub Kukla

Goście: Michał Juszczakiewicz (reżyser filmu "Tajemnice de Revolutionibus") oraz Elwira Twardowska (autorka scenografii i kostiumów)

Data emisji: 19.02.2018

Godzina emsji: 16.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę"

bch/mz

Czytaj także

Nauka, literatura i poszukiwanie dialogu

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2017 20:00
Czy możliwe jest zbliżenie nauki i literatury oraz znalezienie wspólnego postrzegania człowieka i jego rzeczywistości? Na ten temat porozmawiamy w audycji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marian Smoluchowski. Zapomniany geniusz fizyki

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2017 14:00
5 września minęło sto lat od jego śmierci, dlatego 2017 r. ogłoszono Rokiem Mariana Smoluchowskiego. Wciąż jednak niewiele osób wie o znaczącym dorobku wybitnego polskiego naukowca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Siły życiowe, biologia i czwarte wydanie teorii Darwina

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2018 17:30
- Bez teorii ewolucji Darwina biologia nie ma sensu. Bez niej mamy do czynienia tylko z ogromem niepowiązanych ze sobą faktów, które nie wyjaśniają niczego – powiedział prof. Krzysztof Spalik.
rozwiń zwiń