Anna Cymer: architektura z okresu PRL to dziedzictwo, które znika

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2018 13:28
- Na pewno nie wszystko powinno być zabytkiem, ale wiele z tych budynków to efekt pracy bardzo zdolnych architektów. Mimo trudnych warunków upaństwowienia i upolitycznienia całej produkcji architektonicznej, udawało im się przebijać z obiektami oryginalnymi, autorskimi - mówiła w Dwójce Anna Cymer, historyczka sztuki.
Audio
  • Anna Cymer o książce "Architektura w Polsce 1945-1989"
Falowiec w Gdańsku
Falowiec w GdańskuFoto: sashk0/Shutterstock

Socrealizm 1200.jpg
Tadeusz Barucki: socrealizm zepchnął architektów na margines

W swojej książce "Architektura w Polsce 1945-1989" Anna Cymer opisuje architekturę od powojennej odbudowy, przez socrealizm i modernizm, aż do postmodernizmu. Choć na okładce widać gdański Falowiec, autorka przedstawia nie tylko osiedla, ale i rekonstruowane zabytki, socrealistyczne "pałace dla ludu", tysiąclatki czy postmodernistyczne kościoły.

- Nie ma tutaj literatury, opowieści reporterskich czy tego typu ujęcia tematu. Jest to stricte historyczny wywód. Wspólnie z wydawcami uznaliśmy więc, że taki prosty tutuł sprawdzi się najlepiej, bo po prostu jest najlepszą wskazówką co do zawartości - tłumaczyła historyczka sztuki.

Jak podkreślała, chciałaby, żeby jej książka trafiła w ręce urzędników. - Mam wrażenie, że wśród mieszkańców miast, zwłaszcza tych dużych, zrozumienie dla tej architektury, nawet swoista moda na nią, jest. Tu już ten problem jest coraz mniejszy, żeby tłumaczyć, że nie wszystko powinno zostać wyburzone. Natomiast mam wrażenie, że trochę brakuje tego w przypadku urzędników, władz samorządowych czy spółdzielni mieszkaniowych - przekonywała Anna Cymer.

Jak autorka książki "Architektura w Polsce 1945-1989" poradziła sobie z kontekstem politycznym opisanego zagadnienia? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę 

Prowadził: Bartosz Panek

Gość: Anna Cymer (historyczka sztuki)

Data emisji: 18.09.2018

Godzina emisji: 16.30

pg/bch

Czytaj także

Akustyka i zieleń. Atuty nowej sali w Żelazowej Woli

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2018 09:00
- Jednym z głównych przesłań budynku było zrobienie dwupoziomowego ogrodu parku, który ściśle łączyłby się z parkiem Krzywdy-Polkowskiego - mówił w Dwójce Bolesław Stelmach, szef zwycięskiego zespołu w konkursie na projekt architektoniczny Centrum Muzyki w Żelazowej Woli.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żyrardów - miasto utkane z lnu

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2018 15:30
W audycji wybraliśmy się do Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie, gdzie znajdują się artefakty związane z początkami tego miasta.
rozwiń zwiń