X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Akordeon i dęciaki na koniec karnawału

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2019 16:00
W "Źródłach" spotkaliśmy się z muzykami Warszawsko-Lubelskiej Orkiestry Dętej: Filipem Majerowskim i Jakubem Zimończykiem, którzy opowiedzieli o swoich inspiracjach muzycznych.
Audio
  • Rozmowa z muzykami Orkiestry Tanecznej Bonanza, Filipem Majerowskim i Jakubem Zimończykiem (Dwójka/Źródła)
Jakub Zimończyk
Jakub ZimończykFoto: Grzegorz Śledź PR

W ostatnich dniach karnawału na amatorów zabaw tanecznych przy muzyce ludowej i nie tylko czeka wiele propozycji. W czwartkowej audycji pojawili sie puzonista Filip Majerowski oraz akordeonista Jakub Zimończyk, członkowie Orkiestry Tanecznej Bonanza oraz Warszawsko-Lubelskiej Orkiestry Dętej. To młode, ale bardzo lubiane, rozchwytywane zespoły, którym bliski jest zarówno folklor wiejski, jak i miejski.

- Jestem samoukiem, technikę grania do tańca musiałem sobie wymyślić, słuchając nagrań archiwalnych i muzyków, którzy jeszcze żyją i grają do tańca. Sięgnąłem również po Kolberga. Moja rodzina pochodzi z Warszawy i nie mamy wiejskich korzeni. Babcia śpiewała i miała nawet propozycję śpiewania w "Mazowszu", mój dziadek również miał kontakt z muzyką, bo był zmuszany do grania na pianinie – mówił w "Źródłach" akordeonista Jakub Zimończyk. – Pierwszy kontakt z muzyką tradycyjną, zanim trafiłem na żywą muzykę, dało mi archiwum profesora Bieńkowskiego. Później, na weselu spotkałem Zdzisława Marczuka i wtedy pierwszy raz wziąłem do ręki harmonię trzyrzędową. Pojąłem ją w moment i zacząłem poszukiwania takiego instrumentu dla siebie. Pierwszą harmonię trzyrzędową upolowałem w Białobrzegach.

- Warszawsko-Lubelska Orkiestra Dęta to silna grupa około 20 osób. Nazwa zespołu jest przewrotna, bo pochodzimy z Warszawy, ale sercem nasza orkiestra jest zdecydowanie na Roztoczu, gdzie wybija źródło inspiracji tego, co gramy. Pierwszą naszą roztoczańską inspiracją była orkiestra ze Zdziłowic, do której regularnie jeździmy na spotkania muzyczne. Orkiestra Dęta ze Zgoraja i jej kapelmistrz Józef Czerw również jest przez nas często odwiedzany. To dwa główne punkty styku naszej orkiestry z żywą tradycją – mówił puzonista Filip Majerowski.

Zapraszamy do odsłuchania całości nagrania.

***

Tytuł audycji:  Źródła

Prowadziła: Justyna Piernik

Goście: Filip Majerowski i Jakub Zimończyk (członkowie Orkiestry Tanecznej Bonanza oraz Warszawsko-Lubelskiej Orkiestry Dętej)

Data emisji: 21.02.2019

Godzina emisji: 15.15

gs/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak