Wielki Piątek na Śląsku

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2019 15:30
W magazynie "Źródła" w Wielki Piątek poznaliśmy zwyczaje Wielkiego Tygodnia w różnych zakątkach historycznego Śląska.
Audio
  • Zwyczaje Wielkiego Tygodnia w różnych zakątkach historycznego Śląska (Dwójka/Źródła)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Od Wielkiego Czwartku do Wielkiej Soboty w miejscowościach na pograniczu śląsko-morawskim, grupy chłopców chodzą i hałasują terkotkami, grzechotkami i kołatkami młotkowymi (zwanymi klekotkami lub klepaczkami), zastępując w ten sposób bicie kościelnych dzwonów. Spotykają się pierwszy raz po mszy w Wielki Czwartek, potem cztery razy w Wielki Piątek i trzy razy w Wielką Sobotę - ostatni raz o 15.00. Kłapacze odwiedzają wówczas domy, których gospodarze przekazują im podarki - słodycze i owoce a nawet pieniądze.

Dawniej też, w nocy z Wielkiego Czwartku na Wielki Piątek, równo o północy, kłapacze musieli obmyć się w rzece. Obmycie wodą dodawało siły, odwagi, zdrowia i urody. To efekt dawnych wierzeń śląskich. Uważano bowiem, że o północy, kiedy Jezus modlił się w Ogrójcu: „płynie rzekami przez kilka minut wino zamiast wody”. O tych i innych wielkopiątkowych zwyczajach na pograniczu śląsko-morawskim mówiła dr Kornelia Lach.

W audycji Józef Broda opowiadał o chodzeniu z Morzaną w Beskidzie Śląskim, a mieszkańcy wsi Bojszowy - o zwyczajach Wielkiego Tygodnia na ziemi pszczyńskiej. 

Zapraszamy do odsłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji:  Źródła

Prowadził: Piotr Kędziorek

Gość: dr Kornelia Lach, Józef Broda

Data emisji: 19.04.2019

Godzina emisji: 15.15

gs


Czytaj także

Muzyczna wyprawa na Zamagurze Spiskie

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2019 09:00
W "Źródłach" posłuchaliśmy nowych nagrań muzyki tego regionu w wykonaniu kapeli Tomasza Hornika i śpiewaczek z Dursztyna - Marii i Grażyny Kaczmarczyk oraz Agnieszki Bigos.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Religijne melodie Podlasia

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 13:00
Gościem magazynu była Julita Charytoniuk, badaczka wokalnej tradycji Podlasia. W ostatnich latach w kilkunastu wsiach północno-wschodniej Polski dokumentowała repertuar religijny – katolicki i prawosławny.
rozwiń zwiń