Śpiewy i zwyczaje wielkopostne na Kurpiach

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2019 13:00
W "Źródłach" o pieśniach śpiewanych w drobnoszlacheckich wioskach w Łomżyńskiem opowiadał Adam Strug. Rozmawialiśmy również o zwyczaju i genezie tzw. Bożego Obiadu.
Audio
  • Adam Strug opowiada o zwyczaju i genezie tzw. Bożego Obiadu oraz o pieśniach śpiewanych w drobnoszlacheckich wioskach w Łomżyńskiem (Dwójka/Źródła)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Boży Obiad to całodobowe nabożeństwo w intencji wszystkich zmarłych spośród społeczności, a także wszystkich dusz czyśćcowych. W trakcie nabożeństwa śpiewane są, nieużywane już dzisiaj powszechnie, barokowe pieśni nabożne, odmawiane są modlitwy za zmarłych, litanie, różaniec.

- Wraz z zespołem udaliśmy się do wsi Nowa Ruda na Kurpiach Zielonych. Do dziś śpiewa się tam w kościele od świtu do trzeciej w nocy. Nie są to sytuacje do przeniesienia na inny grunt, są to prawdziwe pieśni plemienne - mówił Adam Strug.

Ponadto w audycji zaprezentowaliśmy pieśni wielkopostne w wykonaniu Monodii Polskiej, tradycyjne pieśni pasyjkowe na Wielki Czwartek i wielkoczwartkowe pieśni kościoła maronickiego i syryjskiego. 

- Wychowałem się na Kurpiach. Szlachta zachowała tu religijne pieśni barokowe w formie niezmienionej od czasu powstania, a Kurpie wytworzyli własny, plemienny ryt, w którym interpretują te tematy. Zależności pomiędzy tymi dwoma grupami są dla mnie przyczyną ogromnej frajdy - tłumaczył w „Źródłach” Adam Strug. - Pieśni szlacheckie molowe, smutne, u Kurpiów stają się durowe, wesołe. Co ciekawe, obie te grupy społeczne łączyła wolność, bo nie dotyczyła ich pańszczyzna.

***

Tytuł audycjiŹródła

Prowadziła:  Magdalena Tejchma

Gość: Adam Strug (śpiewak, muzyk)

Data emisji: 18.04.2019

Godzina emisji: 15.15

gs/at


Czytaj także

Wielki Tydzień

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2024 00:01
W przeszłości w Wielką Środę, Wielki Czwartek lub nawet w Wielki Piątek w całej niemal Polsce odbywały się judaszki...
rozwiń zwiń