"Serotonina", czyli mroczny świat upadku kultury

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2019 12:20
- Bohaterem Houellebecqa jest zmęczony życiem, zrezygnowany urzędnik państwowy, który wyrusza w podróż z centrum Paryża na prowincję. To co tam konstatuje pogłębia tylko jego ponurą, mroczną wizję świata. Według pisarza, ta postać reprezentuje mieszkańców całego zachodniego świata - mówił w Dwójce dr Marcin Darmas, socjolog kultury.
Audio
  • "Serotonina". Mroczny świat depresji (Wybieram Dwójkę)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. promocyjne

Z naszym gościem rozmawialiśmy o najnowszej powieści słynnego francuskiego pisarza Michela Houellebecqa. "Serotonina" to historia czterdziestosześcioletniego Florenta-Claude’a Labrouste’a który niespodziewanie dowiaduje się, że jest zdradzany przez swoja partnerkę z młodymi mężczyznami, a wszystko zostało uwiecznione w formie filmów. Zrozpaczony, sfrustrowany, zawiedziony i przygnębiony snuje się całymi dniami po barach i wygłasza tyrady o związkach miłosnych. Funkcjonuje tylko dzięki regularnemu zażywaniu Captorixu, tabletki która powoduje wydzielanie serotoniny, znanej również jako hormon szczęścia – czytamy w nocie wydawniczej.

- Wydaje się, że Houellebecq nie jest pisarzem, lecz pracuje w prosektorium, a zwłokami które bada jest cywilizacja zachodnia. On się zastanawia, co doprowadziło do upadku tej delikatnej kultury i wymienia wiele powodów. Wszystkie znajdziemy w "Serotoninie". To choćby racjonalność, która doprowadza do sprzeczności, do niszczenia związków społecznych przez opieranie ich wyłącznie na kontraktach intelektualnych - powiedział dr Marcin Darmas.

Dlaczego "Serotonina" zachwyciła krytyków? Co sprawia, że pisarz bywa nazywany Kasandrą? Jaka tęsknota przebija z powieści Houellebecqa? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiał: Jakub Kukla

Data emisji: 23.05.2019

Gość: dr Marcin Darmas (socjolog kultury)

Godzina emisji: 16.30

Materiał został wyemitowany w audycji Wybieram Dwójkę.

mko

Czytaj także

Nowe opowieści z Czech i Rosji

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2019 14:33
W "Czytelni" rozmawialiśmy o książkach: "Wypędzenie Gerty Schnirch" Kateřiny Tučkovej oraz "Lolotta i inne paryskie historie" Anny Matwiejewej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Francuskie dylematy rzeczywistości dwóch wojen

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2019 15:00
W "Czytelni" rozmawialiśmy o książkach francuskich autorów: "Sroga zima" Raymonda Queneau oraz "Dora Bruder" Patrick Modiano.
rozwiń zwiń