X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

I Tabor Kaliski w dorzeczu Prosny

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 15:30
W poniedziałkowych "Źródłach" zaprosiliśmy Państwa na wydarzenie poświęcone muzyce regionu kaliskiego. Odżywa ona po latach pozostawania w zapomnieniu.
Audio
  • I Tabor Kaliski w dorzeczu Prosny (Dwójka/Źródła)
Panorama Kalisza.
Panorama Kalisza.Foto: Shutterstock.com

Muzyka regionu kaliskiego przez długi czas pozostawała w zapomnieniu, a nieliczni pozostali tam skrzypkowie porzucali grę lub przestawali muzykować w tradycyjny sposób. To samo spotkało słynne kaliskie basy. Przywrócić dawne, mało znany tradycje, próbują organizatorzy I Taboru Kaliskiego.

- Nasza działalność polega na odgruzowywaniu tradycji poprzez badanie mistrzów, staruszków - obarczonych narzuconym przez innych albo przez siebie obcym wizerunkiem. To muzycy, którzy zapomnieli, czym jest żywioł weselnego grania - mówił jeden z organizatorów, muzyk i lutnik Mateusz Raszewski.

- Kaliskie to region bardzo specyficzny i mało znany - tłumaczył zaś Grzegorz Ajdacki, który na taborze prowadzi warsztaty tańców. - Mamy bardzo mało materiałów do nauki tej tradycji, tańce regionu badać będziemy w praktyce na taborowych potańcówkach. Liczymy, że starszyzna przypomni sobie dzięki temu co nieco i przybliży np. charakterystycznego kaliskiego owijoka. 

Na wydarzenie składają się warsztaty śpiewu czy tańca i nauka gry m.in. od takich mistrzów jak Leon Lewandowski, Józef Tomczyk czy Józef Antczak. Śpiew zgłębiać będzie można wspólnie z Janiną Plichtą, w jej własnej kuchni.

- Mistrzowie będą uczyć i śpiewać pod chmurką, w formie otwartej, w domach. Chcemy, żeby dzięki temu można było ich lepiej poznać, zaprzyjaźnić się z nimi, nawiązać kontakt i potem do nich wracać - podpowiadał Mateusz Raszewski.

Pierwszy Tabor Kaliski w Dorzeczu Prosny odbywa się od 18 do 21 lipca w Czempiszu. Jego szczegóły - w nagraniu rozmowy.

***

Tytuł audycjiŹródła

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Goście: Mateusz Raszewski, Grzegorz Ajdacki (organizatorzy I Taboru Kaliskiego w Dorzeczu Prosny)

Data emisji: 24.06.2019

Godzina emisji: 15.15

at

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jan Jaworski - dobre uszy i smykałka do grania

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2019 09:35
- Zrobiłem kiedyś skrzypce z dechy, struny były druciane, z linii elektrycznych, co po Niemcach zostały. Struny robiłem sam. Dobrze to brzmiało - mówił skrzypek Jan Jaworski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Procesje Bożego Ciała w tradycji

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2019 09:20
O tradycjach Bożego Ciała i dni w okolicach tego święta opowiadali m.in. Antoni Taczanowski i Janina Chmiel. O tym co robiono w przednówek i czym były "'dni krzyżowe" opowiadała Zofia Wydro z Zespołu Obrzędowego Lasowiaczki z Baranowa Sandomierskiego.
rozwiń zwiń