Zygmunt Witkowski - akordeonista z Przeuszyna

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2019 09:00
Bohaterem audycji był akordeonista z Przeuszyna, Zygmunt Witkowski. W audycji posłuchaliśmy rozmowy o muzyce oraz wspólnych nagrań z bratem Stanisławem Witkowskim z Opatowa.
Audio
  • Zygmunt i Stanisław Witkowscy wspominają dawne wesela (Dwójka/Źródła)
Zygmunt Witkowski - akordeonista z Przeuszyna
Zygmunt Witkowski - akordeonista z PrzeuszynaFoto: Kuba Borysiak

Zygmunt i Stanisław Witkowski współtworzyli Kapelę Braci Witkowskich, jedną z najsłynniejszych kapel okolic Łagowa i Opatowa. Stanisława Witkowskiego poznaliśmy przy okazji rozmów i nagrań zespołu Tęgie Chłopy. Jego brat Zygmunt gra na akordeonie. W zeszłym roku reporterzy RCKL odwiedzili muzyków, dzięki czemu mogliśmy posłuchać opowieści o dawnych weselach:

- Na początku graliśmy we czterech, dwa saksofony, akordeon i perkusja. Potem doszedł piąty muzyk, grający na puzonie. Jak był potrzeba, to ściągaliśmy z Kielc brata Kazika, grającego na trąbce. No i tak się grywało - wspominał początki swojej kapeli Zygmunt Witkowski. - Pamiętam, graliśmy pod Łagowem jesienią. Pojechaliśmy tam w piątek wieczorem, taka była tam moda. Zajechaliśmy do gospodarza, położył nam kocioka (snopek słomy) na ziemi przykrył kocem i położyliśmy się spać. Ledwie my zasnęli, a już pukają w drzwi. Patrzymy, a tu osiemnaście par wchodzi do domu! Wesele zaczęło się w piątek o dwunastej w nocy!

Posłuchaliśmy również muzyki w wykonaniu braci - słynnych chłopów, inaczej nazywanych śpiwami.

Jak grało się na potańcówkach zimą? Dlaczego bracia musieli uciekać z jednego wesela? Jakie inne niezwykłe przypadki spotykały muzyków?

Zachęcamy do odsłuchania podcastu audycji.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Kuba Borysiak

Gość: Zygmunt Witkowski (akordeonista) Stanisław Witkowski (klarnecista).

Data emisji: 16.10.2019

Godzina emisji: 15.15


gs

 

Czytaj także

V Turniej Muzyków Prawdziwych w Szczecinie

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2019 13:46
Turniej, jak co roku, przyciąga wielu artystów związanych ze sceną muzyki tradycyjnej i folkowej. O jego istocie w "Źródłach" rozmawialiśmy z Dorotą Serwą, dyrektorem Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, głównym organizatorem imprezy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Opowieści Łemków z Dolnego Śląska - zespół Łastiwoczka z Przemkowa

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019 08:00
Gościem "Źródeł" był Zespół Pieśni i Tańca Łastiwoczka prezentujący kulturę wschodniej i zachodniej Łemkowszczyzny. Ich śpiew to skarbnica ballad, przyśpiewek i śpiewów obrzędowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zrekonstruować śpiew Bagnoszy?

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 14:00
Gościem "Źródeł" była Angelika Magier z Szóstki, etnomuzykolog, realizująca projekt "Badania nad tradycyjną kulturą muzyczną Bagnoszy i Bojarów Międzyrzeckich", oparty na badaniach terenowych prowadzonych na terenie gminy Drelów oraz miasta i gminy Międzyrzec Podlaski.
rozwiń zwiń