X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Grónie - wiślańscy śpiewający górale

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2019 09:00
W "Źródłach" spotkaliśmy się z Janem Kędziorą z Wisły, kierownikiem zespołu Grónie - męskiej grupy śpiewaczej, składającej się z członków pochodzących z Głębiec i Kopydła.
Audio
  • Jan Kędziora z Wisły opowiada o zespole śpiewaczym Grónie (Dwójka/Źródła)
Góral z okolic Wisły, 1939 rok.
Góral z okolic Wisły, 1939 rok.Foto: Z archiwum NAC

Inicjatorem powstania zespołu w 1997 roku był Jerzy Poloczek, mieszkaniec Kopydła, wieloletni artysta Operetki Gliwickiej oraz nauczyciel śpiewu solowego w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Cieszynie Filia w Wiśle. W repertuarze grupy Grónie są stare pieśni wiślańskie, biesiadne, pasterskie, okolicznościowe, a także klasyczny repertuar wokalny.

- W zasadzie śpiewamy wszystko z okolic Śląska Cieszyńskiego, ale nasze śpiewy pochodzą głównie z rejonu Wisły i Istebnej. Na każdą okazję znamy jakieś pieśni - mówił w "Źródłach" kierownik zespołu Grónie. 

Uczestniczą w większości imprez kulturalnych na terenie Wisły, począwszy od Tygodnia Kultury Beskidzkiej po Dni Wisły, a nawet Piknik Country, na które piszą okolicznościowe teksty do znanych melodii ludowych.

- Tradycja śpiewu w Wiśle była od zawsze. U nas przede wszystkim widać to było w kościołach. Wisła była miejscem zamieszkiwanym przez protestantów i w każdym kościele był chór. Śpiewy góralskie były nieco zapomniane, ale nadszedł taki czas, że w każdej z dolin Wisły powstała grupa śpiewacza. Tych grup dzisiaj jest pięć. Jesteśmy jedną z młodszych grup, był czas, że mieliśmy w zespole  dwunastu mężczyzn - wspominał Jan Kędziora z Wisły. - Zmarło już siedmiu członków naszej grupy i śpiewamy dalej w pięciu. Młodzi nie chcą śpiewać - gonią za pieniędzmi.

Byli wielokrotnie nagradzani, zajęli m.in. pierwsze miejsca na Godach Żywieckich w Żywcu oraz na Karpackim Karnawale Kolędniczym w Bukowinie Tatrzańskiej. Występują w szkołach, domach wczasowych, domach opieki społecznej, podczas uroczystości kościelnych, patriotycznych i środowiskowych.

Zapraszamy do odsłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Kuba Borysiak

Gość: Jan Kędziora (kierownik zespołu Grónie)

Data emisji: 18.11.2019

Godzina emisji: 15.15

gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak zrekonstruować śpiew Bagnoszy?

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 14:00
Gościem "Źródeł" była Angelika Magier z Szóstki, etnomuzykolog, realizująca projekt "Badania nad tradycyjną kulturą muzyczną Bagnoszy i Bojarów Międzyrzeckich", oparty na badaniach terenowych prowadzonych na terenie gminy Drelów oraz miasta i gminy Międzyrzec Podlaski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zygmunt Witkowski - akordeonista z Przeuszyna

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2019 09:00
Bohaterem audycji był akordeonista z Przeuszyna, Zygmunt Witkowski. W audycji posłuchaliśmy rozmowy o muzyce oraz wspólnych nagrań z bratem Stanisławem Witkowskim z Opatowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Skiba: muzyk musi mieć przede wszystkim pamięć!

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 07:00
- Nie słuch, bo usłyszeć to prawie każdy potrafi. Najważniejsze, czy melodię umie zapamiętać - mówił archiwalnym nagraniu z 2014 roku skrzypek z Zawad.
rozwiń zwiń