Muzyka na Wielki Piątek

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 09:22
W piątkowym magazynie "Źródła" zaprezentowaliśmy pieśni o Męce Pańskiej w wykonaniu Adama Struga i zespołu Monodia Polska, była to retransmisja koncertu, który odbył się 24 marca w Studiu im. Władysława Szpilmana.
Audio
  • Pasyjny koncert Monodii Polskiej (Dwójka/Źródła)
Koncert  Adama Struga i Monodii Polskiej
Koncert Adama Struga i Monodii PolskiejFoto: Wojciech Kusiński PR

Na pasyjny koncert Monodii Polskiej złożyły się pieśni zebrane przez Adama Struga w wioskach drobnoszlacheckich i kurpiowskich w Łomżyńskiem. Zabrzmiał przede wszystkim śpiew a capella, a także z towarzyszeniem liry korbowej. 

Warianty melodyczne pieśni śpiewanych przez Monodię nie pokrywają się z tymi powszechnie znanymi ze śpiewników kościelnych. Były przekazywane w tradycyjny sposób - drogą ustną, z pokolenia na pokolenie. Poza skodyfikowanymi usłyszyliśmy też pieśni występujące tylko na północno-wschodnich rubieżach historycznego Mazowsza. 

Pieśni średniowieczne, renesansowe, barokowe i dziewiętnastowieczne przetrwały w tych stronach za sprawą zbiorowej pamięci i umiłowania tej muzyki przez drobną tamtejszą szlachtę oraz mieszkających za rzeką Kurpiów Zielonych. Całości towarzyszyła również rozmowa o śpiewaczych obyczajach wielkopostnych, którą z Adamem Strugiem przeprowadziła Magdalena Tejchma.

Skład zespołu:

  • Adam Strug,
  • Jakub Korona,
  • Jakub Kukla,
  • Krzysztof Piaszczyk,
  • Jan Woźniak,,
  • Hipolit Woźniak,
  • Tymoteusz Woźniak,
  • Jacek Zembrowski,
  • Mateusz Kowalski,
  • Wojciech Lubertowicz.

Zespół śpiewaczy Monodii Polskiej Zespół śpiewaczy Monodii Polskiej

Monodia Polska to zespół praktykujący polskie pieśni religijne i świeckie, w wariantach melodycznych zebranych przez A.Struga na płn.-wsch. Mazowszu (Łomżyńskie, Kurpie Zielone). Zespół posługuje się skalami muzycznymi wcześniejszymi, niż używana dziś powszechnie skala dur-moll., zachowując dawny strój, emisję i maniery wykonawcze.

W ustnej tradycji kontynuowanej przez Monodię odnajdujemy: pieśni rycerstwa, barokowe piety, śpiewane moralitety XVIII wieku, romantyczne pieśni dewocyjne, oraz utwory nieskodyfikowane będące wyrazem pobożności ludowej. Teksty pochodzą ze Śpiewnika Pelplińskiego (1861), liczącego 1102 pieśni na cały rok liturgiczny. Średniowieczne anonimy, sąsiadują tu z wierszami Kochanowskiego, Wujka, Bolesławiusza, Trembeckiego, Żabczyca, Naborowskiego, Krasickiego i Karpińskiego. Świecką część repertuaru Monodii Polskiej stanowią pieśni Kurpiowszczyzny Zielonej i historyczne.


***

Tytuł audycji: "Źródła" 

Prowadził: Kuba Borysiak
         
Data emisji: 10.04.2020

Godzina emisji: 15.15

gs


Czytaj także

"Nasz pamiętnik dla Lordzia". Wspominamy Leonarda Śliwę

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 13:00
Taki tytuł ma zbiór wspomnień o wybitnym muzyku, pedagogu i artyście, który całe swoje życie poświęcił kultywowaniu muzycznych tradycji Wielkopolski. W audycji posłuchaliśmy nagrania archiwalnych muzyka, jego wypowiedzi oraz wspomnień Martyny Żurek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Vołosi - smyczkowa eksplozja. Retransmisja koncertu

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2020 11:00
Vołosi tworzą nową jakość na europejskiej scenie muzycznej. Pojawili się na Festiwalu "Nowa Tradycja" 2010, zdobywając najwyższe laury. W roku 2011 sukces zespołu został potwierdzony przyznaniem Grand Prix dla najlepszego utworu folkowego w Europie na konkursie organizowanym przez Europejską Unię Nadawców (Svetozár Stračina Grand Prix). Ich koncert z 2011 przypomnieliśmy w "Nokturnie".
rozwiń zwiń