Łukasz Matuszyk: to efekt moich poszukiwań skupionych wokół muzyki ludowej

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 17:36
- Bałem się konfrontacji z muzykami, którzy zadają sobie ten trud, żeby badać muzykę ludową. Ja trochę celowo nie zadałem sobie tego trudu, bo bardziej interesował mnie materiał, którym się posługiwałem - mówił w audycji "Wybieram Dwójkę" akordeonista, aranżer i kompozytor o swojej najnowszej płycie pt. "Bagaż II – zdarzenia ludowe".
okładka płyty
okładka płytyFoto: materiały prom.

Posłuchaj
10:52 Wybieram Dwójkę 9.02.2021 matuszyk.mp3 Łukasz Matuszyk w świecie muzyki ludowej z XIX w. (Wybieram Dwójkę) 
Maciej Frąckiewicz 1200.jpg
Maciej Frąckiewicz: jest coś erotycznego w akordeonie

Łukasz Matuszyk - wirtuoz akordeonu i kompozytor teatralny (ponad 30 spektakli na scenach całej Polski) - jest autorem wszystkich aranżacji i kompozycji na albumie. Źródłem drugiego krążka w dyskografii artysty są ludowe motywy zebrane w XIX wieku przez Oskara Kolberga.

- Chciałem posłużyć się naszymi pięknymi melodiami ludowymi z różnych stron Polski i spróbować je zinterpretować czy ubrać w swoje dźwięki - tłumaczył gość Programu 2 Polskiego Radia.

Jak dodał, tradycja była dla niego punktem wyjścia przy pracy nad albumem "Bagaż II – zdarzenia ludowe". - Chciałem podsumować, czułem się też w obowiązku, ten kawałeczek swojego muzycznego ja. Jest co pokazywać. Mam tutaj na myśli naszą przepiękną muzykę ludową - podkreślał Łukasz Matuszyk.

Od akordeonu do najnowszej płyty

Najsilniejszym łącznikiem artysty z tym rodzajem muzyki jest akordeon. - Moją inspiracją był też fakt, że w dzieciństwie dużo było tego instrumentu w moim domu, ponieważ dziadek grał na akordeonie. Na każdej rodzinnym spotkaniu ten instrument był obecny, gdzieś był też we mnie. Chciałem też zrobić ukłon w jego stronę - przekonywał akordeonista, aranżer i kompozytor.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Łukasz Matuszyk (akordeonista, aranżer i kompozytor)

Data emisji: 9.02.2021

Godzina emisji: 16.30

Czytaj także

Podróż na Księżyc. Remigiusz Mazur-Hanaj

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 16:00
Zespół zawiązał się w 1990 roku, działał 6 lat, reaktywował się w 2014. Z początku tworzyły go trzy kobiety, Agata Harz, Katarzyna Smoluk, Olga Nakoneczna, z czasem dołączyli Lechosław Polak, Rmigiusz Hanaj i Robert Niziński. Niezależnie, ta sześcioosobowa grupa i Adam Strug, wzięli udział w konkursie Warszawska Giełda Piosenki. Wyniki otrzymywało się telefonicznie. Strug dowiedział się, że „zajął pierwsze miejsce ex aequo z grupą księży”… Tak poznał Księżyc. A dzięki Księżycowi, muzyczny minimalizm w jego współczesnym wydaniu i wiele z muzyki bliskowschodniej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska baśń ludowa usystematyzowana

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 16:00
W święto Matki Boskiej Gromnicznej, prof. Violetta Wróblewska opowiedziała o "Słowniku polskiej bajki ludowej" i haśle “Matka Boska”. Zabrzmiały także apokryficzne kolędy. Ponadto, w stałym cyklu Marii Baliszewskiej "Zapomniani Kazimierscy Laureaci" usłyszeliśmy archiwalne nagrania skrzypka z Radomszczyzny - Stanisława Budzisza. Nie zabrakło też garści muzyki świata!
rozwiń zwiń