Katarzyna Czajka-Kominiarczuk: jesteśmy w środku ogromnej zmiany w świecie seriali

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2021 12:00
- Napisałam tę książkę dla zwykłego odbiorcy serialów, który lubi je oglądać, ale nigdy nie zastanawiał się, jak one powstają - mówiła w Dwójce Katarzyna Czajka-Kominiarczuk, autorka książki "Seriale. Do następnego odcinka". 
Okładka książki
Okładka książkiFoto: materiały prom.

Posłuchaj
11:56 Dwójka 26 luty 2021 seriale.mp3 Rozmowa z Katarzyną Czajką-Kominiarczuk (Poranek Dwójki)

 

Czym jest showrunner i bottle episode? Co się dzieje, gdy aktor grający główną rolę złamie nogę? Te i wiele innych pytań oraz odpowiedzi znajdziemy w najnowszej publikacji Katarzyny Czajki-Kominiarczuk, która była naszym gościem w "Poranku Dwójki".

- To właśnie radio rozpoczęło masowe słuchanie historii w odcinkach. Także historie superbohaterskie zaczęły się w radiu - mówiła Katarzyna Czajka-Kominiarczuk.

Platformy streamingowe

Dzisiaj seriale to głównie platformy streamingowe, które podczas pandemii jeszcze bardziej się rozwinęły i są ogromnie popularne. - Obecnie jedną z najpopularniejszych platform jest Netflix. Ma on algorytm, który odciąża nas z poszukiwania kolejnych nowości - mówiła Katarzyna Czajka-Kominiarczuk.

Oglądanie seriali często przeradza się w przywiązanie, być może nawet nałóg. Autorka książki pisze, że producenci powinni zamieszczać informacje o ryzyku uzależnienia. - Samo siedzenie jest szkodliwe dla naszego zdrowia, dla kręgosłupa chociażby. Przez oglądanie często brakuje nam snu. To nie jest najzdrowszy sposób spędzania czasu - mówiła gość Dwójki.

Wyniki badań

Katarzyna Czajka-Kominiarczuk w swojej książce przytacza wiele interesujących badań na temat oglądania seriali. Wynika z nich m.in., że człowiek mniej zapamiętuje seriale, które oglądał w całości, od początku do końca przy jednym posiedzeniu, niż te, które dawkował sobie sukcesywnie na przestrzeni czasu. 

- Książka jest zachętą do tego, aby spojrzeć na seriale w bardziej analityczny sposób i może być punktem wyjścia do dalszych, własnych poszukiwań - podsumowała Katarzyna Czajka-Kominiarczuk.

Czytaj także:


Czas po pandemii

- Myślę, że czeka nas niesamowicie ciekawy moment. Teraz trwa wojna streamingowa. Platformy walczą o naszą uwagę i chęć dostępu do wszystkiego. To się niedługo uspokoi. Okaże się, że nie możemy mieć piętnastu subskrypcji. Gdy już wszystkie firmy wygrzebią się z pandemicznej przerwy, to będziemy mieć bardzo duże przetasowanie, które będzie także wpływało na kształt seriali. Jesteśmy w środku ogromnej zmiany i wszystko może się jeszcze zdarzyć - mówiła Katarzyna Czajka-Kominiarczuk.


***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (autorka książki "Seriale. Do następnego odcinka")

Data emisji: 26.02.2021

Godzina emisji: 9.30


Zobacz więcej na temat: serial Roch Siciński
Czytaj także

Radosław Jedynak: szachy kojarzą się z inteligencją

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 18:00
- Szachy uczą systematycznego myślenia. Pokazują, że wszędzie jest jakaś akcja i reakcja i zawsze, gdy podejmujemy jakąś decyzję, musimy pomyśleć, jakie ona spowoduje skutki. Szachy powinny być nauczane od najmłodszych lat - mówił w Dwójce Radosław Jedynak, arcymistrz szachowy i prezes Polskiego Towarzystwa Szachowego​.
rozwiń zwiń