Malowanie ikon jako świadectwo wiary Mateusza Środonia

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2021 13:00
- Od zawsze ważna dla mnie była modlitwa i wiara, a sztuka była jedną z dróg, dzięki której można było to zaangażowanie wypełnić - mówił w Dwójce Mateusz Środoń, malarz ikon.

Posłuchaj
59:57 2021_04_17 12_00_01_PR2_Mazurek_Slucha.mp3 Spotkanie z Mateuszem Środoniem, malarzem ikon (Mazurek słucha/Dwójka) 

Mateusz Środoń to malarz ikon, także Kościoła rzymskokatolickiego. Rozmawialiśmy z naszym gościem o fascynacji sztuką, kulturą żydowską i ukraińską, a także o roli wiary i modlitwy w jego życiu.

- Już idąc na studia w krakowskiej ASP miałem poczucie, że sztuka sakralna jest obszarem, w którym mógłbym działać - mówił Mateusz Środoń. - Gdy pierwszy raz wyjechałem do Grecji doznałem olśnienia. Różne aspekty sztuki bizantyjskiej zaczęły do mnie docierać - dodał.

Freski w Międzylesiu

Po ukończeniu prestiżowej Szkoły Hagiografii Bizantyjskiej Prawosławnej Metropolii Pireusu w Grecji, Mateusz Środoń wrócił do Polski. Otrzymał zlecenie namalowania fresków w kościele pod wezwaniem Imienia Najświętszej Marii Panny w Międzylesiu. - Jestem bardzo wdzięczny wielu osobom, które uznały, że mogę podjąć się tej pracy - mówił malarz.

Czytaj także:

Fascynacja kulturą żydowską i ukraińską

Gość Dwójki przyznał, że bardzo ważna jest dla niego kultura judaizmu. - Dopiero od niedawna mogę zobaczyć niesamowitość tej kultury: na przykład, co znaczy naprawdę święcić szabat. W porównaniu z nimi jestem poganinem - mówił Mateusz Środoń. - Dla naszego chrześcijańskiego życia bardzo ważne jest poznanie judaizmu - dodał.

Mateusz Środoń został zaproszony także na plener malarski na Ukrainę, który zorganizował ksiądz prawosławny z Kijowa. Tak zaczęła się jego przyjaźń z tym narodem. - Kluczowym momentem dla mojej przyjaźni z Ukrainą były w 2016 roku Dni Młodzieży pod Wieliczką, gdzie było miasteczko namiotowe dla Ukraińców. Tam poznałem Petro Didulę, reżysera-dokumentalistę, który okazał się moją bratnią duszą - opowiadał artysta.

Biografia artysty

Mateusz Środoń - absolwent Wydziału Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i Szkoły Hagiografii Bizantyjskiej Prawosławnej Metropolii Pireusu w Grecji. Współorganizator Studium Chrześcijańskiego Wschodu powstałego z inicjatywy br. Mariusza Skowrońskiego OP i działającego przy klasztorze Dominikanów na Służewie.

W ramach tego Studium jest jednym z prowadzących warsztaty ikonograficzne. Jego debiutem sakralnym był malarski wystrój kościoła pod wezwaniem Imienia Najświętszej Marii Panny w Międzylesiu.

***

Tytuł audycji: Mazurek słucha

Prowadził: Robert Mazurek

Gość: Mateusz Środoń (malarz ikon)

Data emisji: 17.04.2021

Godzina emisji: 12.00

nk

Czytaj także

Prof. Dembowska: trzeba mieć pozytywne nastawienie - ma być dobrze!

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2021 13:00
- Zawsze chciałam, żeby u nas na onkologii był śmiech, była zabawa, dogoterapia, żeby nie było płaczu i smutku, tylko żeby była energia i żeby dzieci miały czad - mówiła w Dwójce Bożenna Dembowska-Bagińska, onkolog dziecięcy, szefowa Kliniki Onkologii Centrum Zdrowia Dziecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Marek Cichocki o katastrofie w Smoleńsku: to nie powinno się wydarzyć

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2021 13:00
Minęło jedenaście lat od zdarzenia, które wstrząsnęło Polską. Wszystkim, niezależnie od światopoglądu czy politycznych zapatrywań, 10 kwietnia 2010 uprzytomnił jak kruche jest ludzkie życie. W dniu rocznicy katastrofy w Smoleńsku prof. Marek Cichocki wspominał ten tragiczny dzień.
rozwiń zwiń