Małgorzata Możdżyńska-Nawotka: stroje w żywych kolorach były oznakami statusu

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 18:00
- Ubiór dostarcza klucza interpretacyjnego do wielu treści, które zawarte są w kulturze. Rozumienie tych treści daje nam większą przyjemność z obcowania z literaturą, filmem czy malarstwem - mówiła w Dwójce Małgorzata Możdżyńska-Nawotka, kuratorka wystawy "Galeria mody" w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.
Audio
  • Galeria mody w muzealnej przestrzeni (Dwójka/Wybieram Dwójkę)
Plakat wystawy
Plakat wystawyFoto: materiały prom.

Ekspozycja "Galeria mody" w Muzeum Narodowym we Wrocławiu pokazuje związki mody i sztuki od czasów średniowiecza po czasy współczesne.

- Strój daje jakieś kształty, formy, kolory i niesie mnóstwo znaczeń natury społecznej, symbolicznej, erotycznej, ekologicznej i technologicznej. Ten klucz, który przyjęliśmy na wystawie, klucz koloru, pozwala się spotkać ubiorom, obrazom i rzeźbom - opowiadała Małgorzata Możdżyńska-Nawotka.


Muzeum Narodowe Wrocław 1200.jpg
Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Nie tylko "Panorama Racławicka"

Posłuchaj
09:57 Galeria mody w muzealnej przestrzeni 31 maj 2021 godz.16.30.mp3 Galeria mody w muzealnej przestrzeni (Dwójka/Wybieram Dwójkę)

 Na wystawie zaprezentowane zostaną ubiory, akcesoria oraz obrazy.

- Przez większą część historii stroje w kolorach żywych, nasyconych, a także głęboka czerń i świetlista biel, to były oznaki statusu i przywileju. I tak było do połowy XIX wieku, gdy wynalezione zostały sztuczne barwniki. Wtedy cała ta gama kolorystyczna znalazła się w zasięgu ludzi znacznie gorzej sytuowanych. I wówczas arystokraci zaczęli się powoli od tych barw odwracać - mówiła kuratorka wrocławskiej wystawy Małgorzata Możdżyńska-Nawotka.

Wystawa "Galeria mody" w Muzeum Narodowym we Wrocławiu potrwa do 29 sierpnia.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Małgorzata Możdżyńska-Nawotka (Muzeum Narodowe we Wrocławiu)

Data emisji: 31.05.2021

Godzina emisji: 16.30

mw


Czytaj także

Noc Muzeów - kontakt ze sztuką online lub osobiście

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 16:00
Noc Muzeów to doskonały pretekst do spotkania się ze sztuką, do oswojenia na nowo przestrzeni galeryjnych po długim czasie zamknięcia. Tegoroczna, 17 edycja Nocy Muzeów, była dostosowana do warunków wynikających z pandemii. Ci, którzy chcieli zachować dystans, mogli odwiedzać muzea online. Byli jednak też tacy, którzy woleli stanie w kolejkach i bardziej osobisty kontakt ze sztuką.
rozwiń zwiń