Włodek Pawlik: muzyka uwydatnia poezję Krzysztofa K. Baczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 18:30
- Jego twórczość jest bardzo bogata. Był wybitnym poetą, określano go mianem największego talentu polskiej poezji okresu międzywojennego. Jego życie połączyło się z obowiązkiem chwycenia za broń, to była dla niego kwestia honorowa - tak o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim mówił na antenie pianista i kompozytor Włodek Pawlik. "Baczyński 100" - taki tytuł nosi niezwykły koncert, który odbędzie się 1 sierpnia w Warszawie. 
Włodek Pawlik
Włodek PawlikFoto: Cezary Piwowarski

Posłuchaj
18:24 2021_07_29 16_35_09_PR2_Wybieram_Dwojke.mp3 Włodek Pawlik: muzyka uwydatnia poezję Krzysztofa K. Baczyńskiego (Wybieram Dwójkę)

Widowisko zorganizowano z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Utwory poety wykonają znani artyści. Wyjątkową, specjalnie skomponowaną muzykę zaprezentuje zdobywca nagrody Grammy Włodek Pawlik, z którym rozmawialiśmy o przygotowaniach do niedzielnego wydarzenia.

powstanie warszawskie serwis.jpg
Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny

Według gościa Dwójki na tym koncercie można spodziewać się połączenia poezji z muzyką, swego rodzaju symbiozy. - Obok wykonawcy jestem tutaj także w roli kompozytora. Napisałem 6 nowych utworów do wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, będą one miały premierowe wykonanie 1 sierpnia w parku Sowińskiego na warszawskiej Woli. Znani aktorzy scen warszawskich będą również recytować poezję Baczyńskiego: Karolina Gorczyca, Grażyna Barszczewska, Katarzyna Herman, Jerzy Schejbal, Antoni Pawlicki, Piotr Grabowski. Reżyserem koncertu jest znany słuchaczom Polskiego Radia laureat Festiwalu "Dwa Teatry" Tomasz Man - mówił Włodek Pawlik.

Podkreślił również, że tradycje pisania muzyki do wierszy Baczyńskiego są wieloletnie. - Bardzo cenię Zygmunta Koniecznego jako kompozytora. Jak mawiał Adam Zagajewski, Zygmunt Konieczny i Ewa Demarczyk uwydatnili poezję Baczyńskiego dzięki muzyce. To jest zawsze duże wyzwanie, a większość tych wierszy jest napisana bardzo skondensowanym, zwartym językiem.

Czytaj też:

Wyjątkowy mural na 100. rocznicę urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

"Czy wie(r)sz, że...". Baczyński w "Astronomii poety"

Dodał także, iż muzyka czasami bywa nadrzędna, dobiera się słowa np. pod kątem powtarzalności, stworzenia jakiegoś refrenu. - Podczas pracy z Adamem Zagajewskim padało czasami z mojej strony pytanie o zmiany w tekście, gdyż muzyczność rządzi się swoimi prawami, nigdy nie było z tym problemu. Ważna jest kwestia balansu i pewnego wyczucia, co można, a czego nie, to jest już ryzyko kompozytora - zaznaczył.

Przy pracy z poezją Baczyńskiego gość Dwójki podjął się w jego mniemaniu karkołomnego zadania. - Powiedziałem sobie, że nie zmienię nic, ani przecinka, nie będę tworzył muzycznych żadnych asocjacji. Np. "Piosenka" jest bardzo rymowana, aż się prosiła o muzykę. Ale już wiersz "Warszawa" leży jakby po drugiej stronie, naszpikowany jest znaczeniami, ma swoją niesamowitą dramaturgię, właściwie opisuje stolicę jako miasto już po końcu świata w apokaliptycznej wizji - mówił Włodek Pawlik.

W niedzielę zaśpiewają Natalia Wilk i Marek Bałata. - Natalię Wilk po raz pierwszy zaprosiłem do współpracy przy spektaklu "Wieczorem" z 2013 roku, realizowanym na zamówienie Teatru Starego w Lublinie do poezji Józefa Czechowicza, innego genialnego poety międzywojnia. Pracował on w dziale literackim Polskiego Radia, w pierwszych dniach wojny został wysłany do Lublina i tam zginął 9 września 1939 roku. Marka Bałaty nie trzeba przedstawiać, to człowiek o fenomenalnym głosie, jeden z najwybitniejszych polskich wokalistów jazzowych, znakomicie interpretujący polskie słowo - mówił Włodek Pawlik.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Włodek Pawlik (pianista, kompozytor)

Data emisji: 29.07.2021

Godzina emisji: 16.35

mo

Czytaj także

"Jest w naszych sercach, każdy może poczuć z nim więź". Dyrektor Narodowego Centrum Kultury o Baczyńskim

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2021 13:30
- Na Krzysztofa Kamila Baczyńskiego patrzymy głównie jako na poetę, ale on był kimś więcej, ukochał nie tylko kraj, ale i siebie - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury. Gościem audycji była też Barbara Kordas, dyrektor II LO im. Stefana Batorego w Warszawie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koncert ku pamięci Baczyńskiego. Włodek Pawlik: jego poezja od zawsze ze mną

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 16:17
- Krzysztof Kamil Baczyński był nie tylko wielkim poetą, ale również żołnierzem Powstania Warszawskiego. Zginął podczas walki od kuli hitlerowskiego snajpera - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Włodek Pawlik, który skomponował muzykę do wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Już 1 sierpnia odbędzie się koncert upamiętniający tego niezwykłego poetę.
rozwiń zwiń