"Po raz pierwszy czytelnicy dostają absolutnie pełne wydanie Kajka i Kokosza"

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 18:26
- Pierwodruk tego komiksu to czarno-białe paski ukazujące się codziennie w gazecie. W latach 80. powstała wersja książeczkowa, również czarno-biała. Kiedy wydawnictwo, w którym mam przyjemność pracować, rozpoczęło wydawania komiksów Janusza Christy, zdecydowaliśmy się, przez przekręcenie tych pasków, na wygodniejszy do czytania format A4 oraz na pokolorowanie. A wydanie w Złotej Kolekcji jest jeszcze bardziej szczególne - mówił Tomasz Kołodziejczak.
Komiksy z serii Kajko i Kokosz Janusza Christy
Komiksy z serii "Kajko i Kokosz" Janusza ChristyFoto: Dorota Krzeminska/Forum

Bazyliszki 1200.jpg
"Bazyliszki". Przedwojenna Warszawa na kartach komiksu

Po raz pierwszy pojawili się na łamach trójmiejskiej popołudniówki "Wieczór Wybrzeża" w 1972 roku. Później ich przygody można było śledzić też na stronach "Świata Młodych" i "Relaxu", a także w komiksach wydawanych w formie albumowej. Stworzeni przez Janusza Christę legendarni Kajko i Kokosz zdobyli serca kilku pokoleń czytelników.

Od ich "narodzin" mija 50 lat, więc z tej okazji opracowana została jubileuszowa, sześciotomowa edycja "Kajko i Kokosz - Złota Kolekcja". - Zebraliśmy wszystkie te paski i wersje pasków, które Janusz Christa robił do gazety i które później często zmieniał i je odtworzyliśmy. Nadaliśmy tym kolorom, jednak przygotowywanym przez nas kilkanaście lat temu trochę innymi barwami, nowy połysk, nowy blichtr. Choć one za bardzo się nie błyszczą, bo zależało nam na odtworzeniu fajnej tonacji kolorystycznej, powiedzmy z czasów Kajka i Kokosza - tłumaczył Tomasz Kołodziejczak.

Posłuchaj
13:23 Wybieram Dwójkę 14.10.2021 kajko i kokosz.mp3 Złota kolekcja na 50-lecie Kajka i Kokosza (Wybieram Dwójkę) 

Jak podkreślał gość Dwójki, czytelnicy po raz pierwszy dostają absolutnie pełne wydanie przygód Kajka i Kokosza. - Uzupełniliśmy ten komiks także o kilka pierwszych pasków, w których Janusz Christa opowiada, kim jest Kajko i Kokosz dla Kajtka i Koka (bohaterowie stworzeni wcześniej przez tego autora - przyp. red.) oraz dlaczego nowi bohaterowie wchodzą na polski rynek komiksowy - powiedział.

Paulina Christa, wnuczka Janusza Christy, z komiksami dziadka "zaprzyjaźniła" się dopiero po jego śmierci. Dziś kieruje fundacją "Kreska", która zajmuje się promowaniem twórczości autora "Kajka i Kokosza". - Wydaje mi się, że po zapoznaniu się z tą twórczością wiem, co w niej przyciąga i bawi. Ten piękny, cudowny świat nas pochłania. Nie tylko pokolenia, które się wychowały na tych komiksach, ale nawet współczesne dzieciaki też je czytają i się w nich zakochują. To jest coś ponadczasowego - stwierdziła.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Jamrozek

Goście: Paulina Christa (wnuczka Janusza Christy, prezeska fundacji "Kreska"), Tomasz Kołodziejczak (pisarz, wydawca komiksów, promotor kultury)

Data emisji: 14.10.2021

Godzina emisji: 16.15

pg

Czytaj także

Ewa Jałochowska: komiksy i animacje były ucieczką od rzeczywistości PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 18:00
- PRL był barwny w sztuce plakatu, komiksu i filmu animowanego. Oczywiście, były też plakaty szare, w których ta rzeczywistość się odciska i pojawia się smutek. Jednak sztuka była rodzajem snu, w który można było się zanurzyć - opowiadała w Dwójce Ewa Jałochowska, autorka książki "Kolory PRL".
rozwiń zwiń