"Dotknąć obrazu". Film śladami zanikającej tradycji

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 21:30
Pochodząca z Kaszub etnografka wraca w swoje rodzinne strony, by przyjrzeć się ludowej religijności. Dobrze zna ją ze swojego domu, ale odcina się od niej w dorosłym życiu. Podczas swojej pracy poznaje młodych Kaszubów pragnących ratować starą tradycję pokłonów i tańca ze świętymi obrazami.
Audio
  • Rozmowa z Olgą Blumczyńską o filmie "Dotknąć obrazu" (Poranek Dwójki)
Kadr z filmu Dotknąć obrazu
Kadr z filmu "Dotknąć obrazu"Foto: mat. pras.

Początkowo nie zdają sobie oni sprawy, przed jak trudnym wyzwaniem stoją. Okazuje się, że układu pokłonów muszą uczyć się z YouTuba, a dźwiganie ponad stukilogramowego obrazu przekracza ich możliwości. Zbliża się najważniejszy moment w roku – pielgrzymka. Lokalna społeczność będzie bacznie obserwować, jak młodzi adepci radzą sobie z odpowiedzialnością, którą wzięli na siebie. Czy podołają zadaniu i odnajdą głębszy sens w pielgrzymowaniu z obrazem? O tym porozmawiamy w "Poranku Dwójki" z jedną reżyserek filmu "Dotknąć obrazu" Olgą Blumczyńską.

Do tego m.in.: 

  • relacja z Konwentu Tańca Tradycyjnego w Radziejowicach, organizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca:
    W Radziejowicach pod Warszawą odbył się I Konwent Tańca Tradycyjnego, organizowany przez Pracownię Muzyki i Tańca Tradycyjnego, która działa przy Narodowym Instytucie Muzyki i Tańca. Było to spotkanie przedstawicieli różnych środowisk z całej Polski, którzy pracują nad odradzaniem i ożywianiem muzyki i tańca tradycyjnego. W ciągu trzech dni uczestnicy Konwentu dyskutowali między innymi o tańcu tradycyjnym  jako sztuce żywej, w której można improwizować, stosować różne metody nauczania, o możliwych wzajemnych inspiracjach różnych środowisk tańca, znaczeniu wiejskich domów tańca dla społeczności lokalnych.


    Posłuchaj
    06:23 [i] 27.11 KONWENT TANCA RELACJA.mp3 Relacja z I Konwentu Tańca Tradycyjnego (Poranek Dwójki)
     
  • zaproszenie do Łochowa na Festiwal Melodie Bożych Trąb:
    Do Łochowa zjadą legacze, czyli osoby grające na ligawce z Mazowsza i Podlasia. Ligawki to drewniane trąby na których na wsi grano jedynie w Adwencie. Dźwięk ligawki miał obwieszczać rychłe nadejście Świąt Bożego Narodzenia oraz pobudzać sumienia. O tradycji gry na ligawce w okolicach Łochowa oraz festiwalu opowie, w rozmowie z Piotrem Doroszem, Artur Lis - dyrektor Miejskiego i Gminnego Ośrodka Kultury w Łochowie. Festiwal "Melodie Bożych Trąb" rozpoczyna się mszą świętą w kościele Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny w Łochowie.
    Posłuchaj
    05:29 [i] 27.11 MELODIE BOŻYCH TRĄB Artur Lis.mp3 Melodie Bożych Trąb w Łochowie (Poranek Dwójki)
     
  • rozmowa z muzykami zespołu Tęgie Chłopy w związku z premierą ich najnowszej płyty "Rakieta"
    Okładka płyty Tęgich Chłopów "Rakieta" Okładka płyty Tęgich Chłopów "Rakieta"

Już dziś, 27 listopada, premiera trzeciej w dorobku zespołu Tęgie Chłopy płyty. Tym razem krążek będzie nosić tajemniczy tytuł "Rakieta". Zafascynowana tradycyjną muzyką kielecką grupa postanowiła przygotować wydawnictwo dla dzieci. O tym, gdzie tytułowa rakieta zawiezie najmłodszych słuchaczy opowiadają członkowie Tęgich Chłopów - Marcin Żytomirski, Maniucha Bikont i Mateusz Kowalski.

- proces twórczy do tej płyty wyglądał inaczej, bo postawiliśmy na piosenki. Chciałem, żeby to były teksty różnorodne. Pierwsze z nich powstały bez melodii, i dopiero później zastanawialiśmy się, do których melodii je zagrać - mówił w audycji Marcin Żytomirski, twórca autorskich tekstów do utworów na płycie "Rakieta". - Dzieci należą do świetnych odbiorców naszych płyt, są najbardziej żywiołowymi słuchaczami, tym bardziej chcieliśmy zrobić tym razem coś specjalnie dla nich.

Ale choć tematyka wykracza nieco ponad to, do czego Tęgie Chłopy nas przyzwyczaiły, to sznyt i charakter zespołu jest jak najbardziej zachowany, uspokaja Mateusz Kowalski. - Jest wszystko to, z czego słyniemy: muzyka kielecka od muzykantów, śpiewaków i śpiewaczek, ze starych nagrań, ale i od naszych ukochanych mistrzów muzyki tradycyjnej z Kielecczyzny. Użyliśmy wielu instrumentów, udawaliśmy różne głosy pozwoliliśmy sobie na kilka eksperymentów, ale u trzonu jest nadal znana i lubiana muzyka z Sędka i okolic.

- To taki wehikuł, który wystrzeliwuje nas ze świętokrzyskiej przestrzeni w inne wymiary. Teksty są autorskie i razem z nimi rozwinęliśmy wyobraźnię - dodaje Maniucha Bikont, która w zespole śpiewa igra na tubie.

Posłuchaj
04:32 [i] 27.11 RAKIETA Tęgich Chłopów do PORANKA.mp3 Tęgie Chłopy o ich najnowszej płycie "Rakieta" (Poranek Dwójki)
  • "Źródłosłowie" mówiliśmy o różnych znaczenia chleba w kulturze ludowej i współcześnie

PLAYLISTA AUDYCJI

  1. Piotr Czajkowski Suita orkiestrowa op. 61 nr 4 „Mozartiana”, III. Preghiera, wyk. Sinfonieorchester Aachen, Christopher Ward
  2. Emahoy Tsegué-Maryam Guèbrou Mother’s Love, wyk. The Vernon Spring
  3. Johannes Brahms Sonata op. 120, III. Allegretto grazioso, wyk. Philip Dukes (altówka), Peter Donohoe (fortepian)
  4. Léo Delibes Aria „Sous le ciel étoilé” z opery „Lakmé”, wyk. Sarah Aristidou (śpiew), Orchester des Wandels, Thomas Guggeis (dyr.)
  5. Janusz Prusinowski Kompania Dobrzelin
  6. N’Gou Bagayoko Kulu
  7. Arvo Pärt Summa, wyk. Attacca Quartet
  8. Fryderyk Chopin Walc As-dur op. 42, wyk. Bruce Liu (fortepian)
  9. Jean Binet Les Comptines de l'Oiselier, I. Comptine du brandon, wyk. Benjamin Zwick (klarnet), The Zurich Chamber Singers, Christian Erny (dyr.)
  10. Ablaye Cissoko & Volker Goetze Domain Domain
  11. Erik Satie Gnossiennes, V. Modéré, aranż. na akordeon i fortepian, wyk. Pietro Roffi (akordeon), Alessandro Stella (fortepian)
  12. Tęgie Chłopy Mietlarz
  13. Ali Farka Touré Diaraby, wyk. The Touré-Raichel Collective
  14. Richard Strauss Koncert na obój i orkiestrę D-dur, III. Vivace, wyk. Cristina Gómez Godoy (obój), West-Eastern Divan Orchestra, Daniel Barenboim (dyr.)
  15. Tęgie Chłopy Gdy nie przychodzi sen
  16. Tęgie Chłopy Powrót
  17. Fetsum Birth of a River
  18. Cécile Chaminade Sérénade espagnole op. 150, aranż. Fritz Kreisler, wyk. Pierre Fouchenneret (skrzypce), Shani Diluka (fortepian)
  19. Philip Glass String Quartet No. 3 „Mishima”, VI. Mishima/Closing, aranż. na orkiestrę smyczkową Pekka Kuusisto, wyk. Norwegian Chamber Orchestra, Pekka Kuusisto (skrzypce, dyr.)
  20. Fatoumata Diawara & Toumani Diabaté Wililé

***

Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 27.11.2021

Godzina emisji: 9.30