Equilibrium String Quartet przywraca pamięć o kompozycjach Żeleńskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2022 17:50
- Muzyka Żeleńskiego, zwłaszcza ta kameralna, jest określana "zabawą kolorem". Ten język muzyczny ma bardzo dużo specyficznej kolorystyki i to jest osobliwe - mówiła o dziełach Władysława Żeleńskiego skrzypaczka Sulamita Ślubowska z zespołu Equilibrium String Quartet, którego najnowsza płyta poświęcona została twórczości niesłusznie zapomnianego kompozytora.
Equlibrium String Quartet
Equlibrium String QuartetFoto: Mat. prasowe

Ocalić od zapomnienia

Equilibrium String Quartet to zespół założony w 2017 roku przez czworo muzyków, którzy chcą się koncentrować na przywracaniu do życia polskiej kameralnej muzyki klasycznej i romantycznej.

W świadomości melomanów i artystów ta muzyka jest bardzo mało znana i prawie nieobecna na afiszach koncertowych i w repertuarze fonograficznym. Najnowsza płyta kwartetu poświęcona została twórczości Władysława Żeleńskiego. - Obraliśmy sobie w kwartecie za cel, za misję nadawać nowe życie tego rodzaju kompozycjom. Trochę się pobawić w muzycznych archeologów - zaznaczyła Sulamita Ślubowska. 

Rappé, Kryger, Rutkowski w hołdzie Żeleńskiemu [WIDEO] >>>>

Muzyka "zbyt mało postępowa"

Zdaniem naszych rozmówczyń fakt, że kompozycje Żeleńskiego popadły w zapomnienie, wynika z jego tradycyjnego podejścia. Zdaniem współczesnych była ona bowiem "zbyt mało postępowa", być może dlatego jego utwory kameralne szybko znalazły się na muzycznym marginesie. Sprzyjało temu także pojawienie się takich kompozytorów jak Szymanowski, który przyćmił nowoczesnością klasyczną nutę Żeleńskiego. 

Equilibrium String Quartet na Domówce. "Kameralne dzieła Elsnera są niezwykłe" >>>>

Dźwięki płyną z flaków

Muzycy Equilibrium String Quartet grają na tzw. flakach, są to struny jelitowe o innej gamie kolorów niż struny wykonywane współcześnie. - Gramy na instrumentach historycznych - to jest hasło Equilibrium, wykorzystujemy instrumenty, które zostały stworzone w dzisiejszych czasach, czyli kopie instrumentów dawnych - tłumaczyła Małgorzata Malke. - Ja mam przyjemność, że gram na instrumencie z 1719 roku.

Czytaj także:

Posłuchaj
13:03 Wybieram Dwójkę 11 sierpień 2022 16_28_46.mp3 Equilibrium String Quartet o kompozycjach Władysława Żeleńskiego (Wybieram Dwójkę)

 

[YouTube: Various Artists - Topic/String Quartet No. 1 in F Major, Op. 28: I. Allegro]

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Sulamita Ślubowska (skrzypaczka), Małgorzata Malke (skrzypaczka)

Data emisji: 11.08.2022

Godzina emisji: 16.30

Czytaj także

Jadwiga Rappé: zależało nam na jak najszerszym wachlarzu pieśni Żeleńskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 10:37
- Różni nas z Urszulą Kryger to, że Urszula oprócz tego, że wykonywała pieśni z fortepianem, to jeszcze brała udział w nagraniu tych pieśni w opracowaniu na orkiestrę kameralną Andrzeja Mysińskiego. Ja z kolei bazowałam tylko na swoich poszukiwaniach i skupiłam się wyłącznie na pieśniach z towarzyszeniem fortepianu - mówiła wybitna śpiewaczka przed sobotnią (23.01) "Domówką z Dwójką".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paweł Trojak: dla Żeleńskiego tworzenie w duchu patriotycznym było misją życia

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 07:00
- Władysław Żeleński, mimo swoich zasług i wspaniałej twórczości, jest kompozytorem dość zapomnianym w Polsce. Może świadczyć o tym ilość nagranych pieśni, bo do tej pory pojawiły się tylko nagrania prof. Jadwigi Rappe i Urszuli Kryger. I to by było na tyle - mówił w Dwójce śpiewak Paweł Trojak.
rozwiń zwiń