Artur Szklener o festiwalu "Chopin i jego Europa": romantyzm najważniejszym wątkiem

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2022 18:00
- W tym roku zdecydowanie najważniejszym wątkiem jest kontekst polskiego romantyzmu. To dosyć ciekawa zbieżność, dlatego, że każdy festiwal "Chopin i jego Europa" do pewnego stopnia realizuje ten program, który w tym roku został przyjęty jako oficjalny program kulturalny dla naszego kraju - mówił w Dwójce dr Artur Szklener, dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
Dr Artur Szklener  dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina
Dr Artur Szklener – dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka ChopinaFoto: PR2/Cezary Piwowarski
  • Przed nami 18. Festiwal "Chopin i jego Europa". Wydarzenie odbędzie się w terminie 14-31 sierpnia.
  • W programie jest ponad 30 koncertów, m.in. recital fortepianowy Bruce'a Liu, zwycięzcy Konkursu Chopinowskiego w 2021 roku.
  • Podczas koncertu inauguracyjnego będzie można usłyszeć utwory Stanisława Moniuszki - Widma i Pieśń Nijoły, dyryguje Fabio Biondi.

W najbliższą niedzielę, 14 sierpnia, rozpoczyna się w Warszawie 18. Festiwal "Chopin i jego Europa". W tym roku odbędzie się ponad 30 koncertów, m.in. recitale w wykonaniu mistrzów fortepianu – w tym Bruce'a Liu, zwycięzcy Konkursu Chopinowskiego w 2021 roku.

Bogaty program, na początek Moniuszko

Światowej sławy orkiestry i kameralistów usłyszymy aż w 16 koncertach, nie zabraknie także muzyki wokalnej, gratką dla miłośników opery będzie zaś koncertowe wykonanie Un giorno di regno, ossia il finto Stanislao Giuseppe Verdiego.

- Na pewno najważniejszym akcentem, a zarazem oficjalną inauguracją festiwalu, jest pierwszy koncert w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej 14 sierpnia o godz. 20.00 zapowiada Artur Szklener. - Jest to wieczór moniuszkowski, na którym usłyszymy "Dziady" Adama Mickiewicza w interpretacji Moniuszki. Jest to utwór nazwany Widma, rodzaj scen lirycznych, nie jest to ani opera, ani kantata, tylko trochę luźniejsza forma muzyczna. Będzie też kantata Pieśń Nijoły oparta na tekstach Kraszewskiego.

Dwójkowy gość podkreślił, że oba te dzieła literackie sięgają bardzo głęboko do kultury ludowej, do zwyczajów i historii.

Romantyzmy w wydaniu zagranicznym

Jak stwierdził Artur Szklener, cały tegoroczny program skupia się na pokazaniu polskiego romantyzmu w kontekście innych wątków romantycznych i narodowych XIX wieku.

- Mamy do czynienia zarówno z pokazaniem romantyzmu francuskiego, jak też wątków czeskich, niemieckich, skandynawskich. To wszystko po to, żeby pokazać, że XIX wiek był niesamowitym tyglem kulturowym. Z jednej strony mieliśmy do czynienia z dosyć uniwersalnym językiem muzycznym, a jednocześnie jest to okres, w którym bardzo wyraźne są trendy narodowe, w których podkreśla się odrębność kulturową - zauważył dyrektor NIFC.

Czytaj także:

Wybrane koncerty przeglądu będą dostępne w bezpłatnym streamingu na kanale Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina na YouTube oraz w transmisjach na antenie Programu 2 Polskiego Radia.

Organizatorem 18. Festiwalu "Chopin i jego Europa" jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, współorganizatorem natomiast - Program 2 Polskiego Radia.

Posłuchaj
05:17 Dwojka Wybieram Dwojke 2022_08_12-16-12-08.mp3 Artur Szklener zaprasza na 18. Festiwal "Chopin i jego Europa" (Wybieram Dwójkę)

 

***

Rozmawiała: Beata Stylińska

Gość: dr Artur Szklener (dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina)

Data emisji: 12.08.2022

Godzina emisji: 16.10

Materiał wyemitowano w audycji "Wybieram Dwójkę".

mg

Logo sponsora Logo sponsora

Czytaj także

Chloe Jiyeong Mun: niezwykła osobista wrażliwość i język Chopina onieśmielają

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 18:08
- Nie czuję się do końca swobodnie, grając muzykę Chopina. Nie dlatego, że jej nie kocham. Przeciwnie, to prawdziwa miłość. Chopin był jednym z tych kompozytorów-pianistów, który potrafił wydobyć wszystkie możliwości swojego instrumentu, a nawet więcej, przekraczać jego ograniczenia - mówiła w Dwójce południowokoreańska pianistka, która w poniedziałkowy wieczór (30.08) wystąpi na Festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń