Przegląd gruzińskiej sztuki. Wystawa "Złote runo. Sztuka Gruzji"

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2024 17:32
W Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie można wystawę "Złote runo - sztuka Gruzji". W audycji "Rozmowy po zmroku" w Programie 2 Polskiego Radia opowiedzieli o niej prof. Andrzej Szczerski, dyrektor MNK, oraz prof. Mirosław Piotr Kruk - bizantynolog i kurator wystawy.
Klamra ażurowa, Gruzja, brąz, III w. n.e.
Klamra ażurowa, Gruzja, brąz, I–II w. n.e.Foto: materiały prom./MNK

Muzeum Narodowe w Krakowie przygotowało pierwszą nie tylko w Polsce, ale też w Europie tak wszechstronną, panoramiczną i obszerną wystawę sztuki gruzińskiej. "Złote runo - sztuka Gruzji" to przegląd gruzińskiej sztuki od starożytności do współczesności, ale też pytanie o granice europejskiej sztuki i, szerzej, o granice Europy.

Gruzińskie skarby

"Złote runo. Sztuka Gruzji" to wystawa niezwykle barwna i różnorodna. Zobaczymy tam masę obiektów - od najstarszych śladów ludzkiej aktywności przez zachwycające, starożytne przykłady złota Kolchidy, kamienne stele wczesnego średniowiecza, mieniące się feerią barw średniowieczne kodeksy iluminowane, nowożytne stroje, militaria, przez pejzaże ilustrujące zmieniające się oblicza Tbilisi i malarstwo Pirosmaniego, po sztukę awangardową XX wieku, z uwzględnieniem wkładu w jej rozwój polskich artystów.

O wystawie w audycji "Rozmowy po zmroku" opowiedzieli: prof. Andrzej Szczerski - dyrektor MNK - oraz prof. Mirosław Piotr Kruk - bizantynolog i kurator wystawy.


Posłuchaj
30:14 _PR2 (mp3) 2024_05_29-21-30-10.mp3 prof. Andrzej Szczerski i prof. Mirosław Piotr Kruk o wystawie "Złote runo - sztuka Gruzji (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

Wystawę "Złote runo. Sztuka Gruzji" będzie można oglądać w Muzeum Narodowym w Krakowie od 18 kwietnia do 15 września. 

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Jakub Kukla

Goście: prof. Andrzej Szczerski (dyrektor MNK), prof. Mirosław Piotr Kruk (bizantynolog i kurator wystawy)

Data emisji: 29.05.2024

Godzina emisji: 21.30

pd/dz/wmkor

Czytaj także

"Dama z gronostajem" przebadana w laboratorium. "Wciąż zmienia się technologia badań"

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2023 17:00
- Udaje się nam przenalizować 200-300 obiektów rocznie, a laboratorium powstało w 2004 roku. Za rok będziemy świętować dwudziestolecie działalności - mówił w Dwójce dr Julio del Hoyo-Meléndez, kierownik Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Obiektów Zabytkowych Muzeum Narodowego w Krakowie. - Przez ten czas zmieniła się technologia i nastąpił rozwój komputerów - podkreśliła Anna Ryguła. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Andrzej Szczerski o wystawach w Muzeum Narodowym w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2024 19:00
- Wyspiański, jak wiemy, pracował w technice pastelu na papierze - najbardziej delikatnej technice, która pod wpływem zbyt dużej ilości światła niszczeje i blaknie. Musimy ograniczać ilość światła, ilość godzin odsłonięcia tej wystawy i de facto co roku wymieniać te obiekty - mówił w Dwójce prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. Można tam oglądać kolejną serię dzieł Wyspiańskiego.
rozwiń zwiń