Kolejny lot „Rakiety”!

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2023 16:00
Ponad pół wieku po pierwszym lądowaniu człowieka na Księżycu i 16 lat od uruchomienia YouTube’a wiejska muzyka ma niesłabnącą moc urzekania. Wzrusza, wprawia w zamyślenie, bawi, pobudza do ruchu i kreatywności. Potrafi czule towarzyszyć człowiekowi współczesnemu na co dzień i od święta.
Audio
  • Marcin Żytomirski i Mateusz Kowalski o płycie "Rakieta" i pracy Tęgich Chłopów (Dwójka/Źródła)
Mateusz Kowalski i Dorota Murzynowska z zespołu Tęgie Chłopy podczas festiwalu Nowa Tradycja 2022
Mateusz Kowalski i Dorota Murzynowska z zespołu Tęgie Chłopy podczas festiwalu Nowa Tradycja 2022Foto: Danuta Naugulnyk

Orędownikami powyższej myśli są członkowie zespołu Tęgie Chłopy, którzy - od dekady już - umilają muzyką czas nie tylko miejskim i wiejskim tanecznikom, ale i dzieciom, ba, całym rodzinom! 

Gośćmi dzisiejszej audycji byli Marcin Żytomirski i Mateusz Kowalski z zespołu Tęgie Chłopy. Przypominaliśmy przede wszystkim album „Rakieta”, który zwyciężył w konkursie na najlepszą płytę folkową wydaną w Polsce w 2021 r. - Folkowy Fonogram Roku. Płyta wydana w serii „Źródełko” z myślą o najmłodszych słuchaczach, ale i o całych rodzinach, została najwyżej oceniona przez międzynarodowe jury.

„Niewątpliwą wartością dokonań zespołu jest fakt, że wciąż w interesujący sposób dialoguje on z tradycją. Że jego twórczość, jak ktoś napisał – nie jest eksponatem ze skansenu kultury ludowej, ale szukaniem żywej inspiracji dla własnych poszukiwań. A także eksperymentów – chciałoby się dodać, bo za taki można uznać dopisanie do tradycyjnych melodii własnych, współczesnych tekstów, w dodatku: tekstów adresowanych jednak przede wszystkim dla dzieci.” pisał o płycie Tomasz Janas.

Zespół Tęgie Chłopy ma już… 10 lat! Grupa zawiązała się niejako przy okazji organizowania taboru muzycznego w Sędku. W wyjątkowym regionie Kielecczyzny muzycy poznali m.in. swojego mistrza, dobrego ducha zespołu – Stanisława Witkowskiego (1933-2022).


tęgie chłopy NT2022.jpg
Poznaj
historię badań terenowych muzyków z Tęgich Chłopów na Kielecczyźnie

W tym czasie Tęgie Chłopy wskrzesiły dość zapomnianą do tej pory muzykę kielecką, wraz z wieloma entuzjastami ożywiły region Kielecczyzny, współorganizując tabory w Sędku. Grupa wydała 3 płyty: „Dansing” (2015), „Wesele!” (2017), „Rakieta” (2021). Ostatni z albumów, „Rakieta”, jest produkcją w dużej mierze autorską – do muzyki tradycyjnej dobrane zostały teksty Marcina Żytomierskiego (który jako doskonały tekściarz ujawnił się również w słuchowisku autorstwa Gabrieli Mościckiej „O księciu Gotfrydzie, rycerzu gwiazdy wigilijnej”).

- Melodie dobieraliśmy wspólnie. Podjęliśmy decyzję, żeby pracować nad płytą dla dzieci. To był pomysł, żeby zrobić coś nowego, nieco zmienić podejście. Czuliśmy też, że to ważny odbiorca, który świetnie reaguje na to, co już gramy. I warto poświęcić mu więcej uwagi. – przyznał Marcin Żytomirski.

- Bardzo lubimy teksty Marcina. Ma tyle wyczucia i doświadczenia z przyśpiewkami, że doskonale czuje tę frazę w metrum trójdzielnym. – dodał Mateusz Kowalski. – To mniej-więcej od razu pasowało, choć było i kilka takich tekstów, że musieliśmy poszukać melodii. Zaglądaliśmy na nasze „dyski twarde” w głowie, bo znamy więcej melodii niż gramy. Do niektórych tekstów trzeba było pogrzebać głębiej albo i stworzyć melodię. Mam nadzieję, że to słychać, że w studiu bawiliśmy się świetnie!

Na płycie odzywają się różne zwierzęta, poruszane są także współczesne problemy mniejszych i większych ludzi – migracje, ekologia, rozstania – które trafiają do słuchaczy delikatnie, a wymownie.

Naszych Słuchaczy zapraszamy także na DZiKie Pląsy i Zwierzęcą uciechę, czyli na środową imprezę taneczną z Tęgimi Chłopami w Warszawie. Więcej szczegółów TUTAJ.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 8.02.2023

Godzina emisji: 15.15