Eugen Indjic - wspomnienie wybitnego pianisty

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2024 10:00
Dziś w audycji wspominamy Eugena Indjica - wybitnego francusko-amerykańskiego pianistę. Laureat IV nagrody VIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego zmarł 28 lutego w wieku 76 lat.
Eugen Indjic (11 marca 1947- 28 lutego 2024)
Eugen Indjic (11 marca 1947- 28 lutego 2024)Foto: Alexandre Indjic

Eugen Indjic całe życie powracał do muzyki Chopina

Eugen Indjic, urodzony w Belgradzie, wykształcony w Bostonie, Nowym Jorku i Paryżu, miał serbsko-rosyjskie korzenie. W wieku 4 lat wyemigrował z matką za ocean, gdzie jego nauczycielami byli m.in. Alexander Borovsky, Lee Thompson i Mieczysław Munz. Przez 10 lat był także prywatnym uczniem Artura Rubinsteina, a przed przyjazdem na warszawski konkurs konsultacji udzielał mu Witold Małcużyński. Studiował także na Harvardzie teorię muzyki i kompozycję, co trwale wpłynęło na jego rozumienie muzyki.

Talent Indjica rozpoznano bardzo wcześnie, ale międzynarodową karierę umożliwiły mu dopiero nagrody zdobyte na konkursach w Leeds oraz im. Rubinsteina w Tel-Awiwie. Współpracował z największymi orkiestrami, grał pod batutą światowej sławy dyrygentów. Przez całe życie wracał jednak do muzyki Chopina, który pozostał jego ukochanym kompozytorem.


Posłuchaj
59:32 2024_03_03 15_59_04_PR2_Chopin_osobisty.mp3 Eugen Indjic - wspomnienie wybitnego pianisty (Chopin osobisty/Dwójka)

 

Pianista chętnie zasiadał w jury konkursów w Warszawie i Wrocławiu

Regularnie odwiedzał Polskę - grał na wielu estradach, chętnie wracając na Festiwal Chopinowski w Dusznikach, prowadził kursy mistrzowskie, zasiadał w jury konkursów w Warszawie i Wrocławiu. Miał u nas wielu przyjaciół, tu także nagrał kilka swoich Chopinowskich płyt.

W audycji posłuchamy m.in. nagrania Sonaty h-moll op. 58, którą Indjic zarejestrował w 2017 r. w Filharmonii Pomorskiej. W jego interpetacji zabrzmi także Ballada g-moll op. 23 oraz wybór Chopinowskich mazurków i etiud.

***

Tytuł audycji: Chopin osobisty

Prowadziła: Róża Światczyńska

Data emisji: 3.03.2024

Godzina emisji: 16.00

mo/pr

Czytaj także

Gabriela Montero - Wenezuelka, która świetnie czuje Chopina

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2024 17:00
Bohaterką audycji z cyklu "Chopin osobisty" była Gabriela Montero - jedna z najbardziej ekscytujących pianistek swojego pokolenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Polish Dances". Karolina Nadolska i jej wybór mazurków i polonezów Chopina

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2024 10:00
W kolejnej audycji z cyklu "Chopin osobisty" premiera płyty pt. "Polish Dances", na której znalazł się wybór chopinowskich mazurków i polonezów w wykonaniu Karoliny Nadolskiej.
rozwiń zwiń