Nowy album zespołu Pimpono 2+4. "Eksploruje różne warstwy rytmu"

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2024 12:08
"Past and Future Don’t Exist and Now Is the Rhythm" to tytuł najnowszego albumu zespołu Pimpono 2+4, którego liderem jest Szymon "Pimpon" Gąsiorek. Artysta opowiedział w "Poranku Dwójki" o swojej muzycznej drodze oraz zdradził, co stoi za nazwą jego albumu i co możemy na nim usłyszeć.
Szymon Pimpon Gąsiorek: zespół w różnych utworach jest podzielony na odrębne sekcje. Jedna gra w jednym pulsie, a druga w drugim
Szymon "Pimpon" Gąsiorek: zespół w różnych utworach jest podzielony na odrębne sekcje. Jedna gra w jednym pulsie, a druga w drugimFoto: Shutterstock/elcatso
  • Trasa koncertowa zespołu Pimpono 2+4 startuje w sobotę 18 maja.
  • Promuje ona album "Past and Future Don’t Exist and Now is the Rhythm".
  • Jak powiedział w "Poranku Dwójki" lider zespołu, płytę charakteryzują różne warstwy rytmu.

18 maja startuje trasa koncertowa zespołu Pimpono 2+4. Promuje ona album "Past and Future Don't Exist and Now Is the Rhythm" - studyjną płytę międzynarodowego składu, na którego czele stoi perkusista Szymon "Pimpon" Gąsiorek.

Droga muzyczna Szymona "Pimpona" Gąsiorka

Muzyk zdradził w Dwójce, że drogą do muzyki, którą obecnie tworzy, prowadziła go chęć tworzenia własnych brzmień. - Jazz tak naprawdę nie interesował mnie sam w sobie, ale interesowało mnie poszukiwanie swoich ścieżek i tworzenie własnej muzyki. Częściowo inspirowana jest jazzem, ale nie jest dla mnie istotne, czy gram jazz, czy nie - powiedział.

W Polsce Szymon Gąsiorek uczył się w szkole muzycznej gry na perkusji klasycznej, ale szukał ciągle czegoś nowego. - Wybrałem się do Kopenhagi na egzaminy wstępne do szkoły Rhythmic Music Conservatory i nie byłem świadom, jak bardzo ma ona otwarty profil. To nie szkoła oparta na gatunkach, ale nazywam ją muzyczną szkołą artystyczną. Każdy obiera swój własny kierunek, a szkoła mu w tym pomaga - podkreślił.

Poszukiwanie swoich brzmień

Gość audycji zapytany o powód tworzenia muzyki różnego rodzaju powiedział, że wynika to z jego licznych pomysłów. - Mam często dużo pomysłów naraz. Częściowo wrzucam je do jednego worka, a częściowo segreguję je na różne zespoły i projekty. Dlatego ta muzyka ma swój związek z jazzem - zdradził.

- Mam jednak projekt, w którym gramy muzykę minimalistyczną. W projekcie solowym z kolei wrzucam różne inspiracje do jednego kotła i gotuję zupę która, mam nadzieję, że ma potem swój smak - dodał.

Album "Past and Future Don't Exist and Now Is the Rhythm"

Szymon "Pimpon" Gąsiorek zdradził również, co stoi za nazwą najnowszego albumu. - Ta nazwa przyszła do mnie, kiedy byłem w stanie jeszcze przed zaśnięciem. Było to między jawą a snem. Chodziło mi o to, żeby podejść do rytmu w taki sposób, w który możemy go kształtować w każdym momencie - zdradził.

- Puls nie jest metronomiczny. Możemy go rozciągać, skracać. Na kolejnej warstwie chciałem eksplorować to, jak oddziałują na siebie różne warstwy rytmu. Zespół w różnych utworach jest podzielony na odrębne sekcje. Jedna gra w jednym pulsie, a druga w drugim. Interesuje mnie to, jak będzie to działało - powiedział Szymon "Pimpon" Gąsiorek.


Posłuchaj
13:17 PR2 2024_05_17-09-32-05.mp3 Szymon "Pimpon" Gąsiorek m.in. o swoim najnowszym albumie (Poranek Dwójki)

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadziła: Roch Siciński

Gość: Szymon "Pimpon" Gąsiorek (perkusista)

Data emisji: 17.05.2024

Godzina emisji: 9.30

dz/pg/wmkor

Czytaj także

Grzegorz Tarwid: "Flowers" nagrywaliśmy na magnetofonie szpulowym

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2023 13:00
- Ja byłem liderem, jeśli chodzi o warstwę kompozycyjną, a Albert Karch pomógł przy realizacji tego nagrania. To on zainspirował mnie do decyzji, żeby nagrywać to u Piotra Zabrodzkiego na Pasterskiej. To studio jest o tyle ciekawe, że Piotrek, pianista, jest też od wielu lat kolekcjonerem starego sprzętu nagraniowego i nagrywaliśmy tę płytę na magnetofonie szpulowym. Dlatego ona brzmi tak niesamowicie - mówił w Dwójce pianista Grzegorz Tarwid o swojej nowej płycie pt. "Flowers".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kari Sál i płyta "Butterfly" - koncept album o życiu motyla

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2024 17:00
- Brzmienie tego albumu wynika z moich bardzo szerokich inspiracji i szerokich zamiłowań do wielu gatunków muzycznych - tak wokalistka i autorka tekstów Kari Sál mówiła o swojej najnowszej płycie "Butterfly".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Wyleżoł: na płycie "I Love Music" słychać ducha prawdziwego zespołu

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2024 11:45
- W moich zespołach nie czuję się do końca pianistą. Oczywiście gram na fortepianie, ale przede wszystkim piszę muzykę. Bardzo doceniam to, że płytę "I Love Music" nagraliśmy po trasie koncertowej, słychać ducha prawdziwego zespołu. Janusz Muniak powiedział niegdyś, że oczywiście trzeba robić próby, ale najważniejsze, aby ze sobą poprzebywać, wtedy będzie o czym grać - mówił w Dwójce pianista Piotr Wyleżoł.
rozwiń zwiń