Noc pełna kultury (tradycyjnej!)

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2024 10:00
18 maja odbędzie się w Warszawie XX Noc Muzeów! W tym roku zwiedzających zaprasza również Archiwum Polskiego Radia. My tymczasem spotkamy się ze świeżo upieczoną dyrektorką Państwowego Muzeum Etnograficznego - dr Magdaleną Wróblewską.
Audio
 • Dr Magdalena Wróblewska o planach na Państwowe Muzeum Etnograficzne (Dwójka/Poranek Dwójki)
Noc Muzeów 2024
Noc Muzeów 2024Foto: mat. promocyjne

Udział w tegorocznej Nocy Muzeów zgłosiło 312 placówek, które przygotowały 336 wydarzeń, większość specjalnie na tę noc. Blisko 50 placówek weźmie udział w akcji po raz pierwszy. Polskie Radio również uczestniczy w tym wydarzeniu.

PR noc muzeów 2024
POZNAJ PROGRAM
Nocy Muzeów z Polskim Radiem

Z przystanku przy ul. Emilii Plater, wyruszą muzealne linie komunikacyjne. Jedna z nich może nas dowieźć do Pałacu Staszica, w którym będzie można spotkać się z dziennikarzami Polskiego Radia i usłyszeć opowieści o radiowych archiwach. Spotkanie z dziennikarzami Polskiego Radia, prezentacja nadzwyczajnych nagrań z Archiwum Polskiego Radia, emisja filmu "Był sobie fonogram", kolekcja unikatowych głosów uwiecznionych w wydrukach 3D - to lista atrakcji, które Archiwum Polskiego Radia przygotowało dla zwiedzających.


Noc Muzeów w Państwowym Muzeum Etnograficznym Noc Muzeów w Państwowym Muzeum Etnograficznym

W folkowym Poranku Dwójki skupiamy się na etno-atrakcjach wieczoru (i nocy!). Proponujemy dwa miejsca do ich doświadczania: festiwal Nowa Tradycja oraz Państwowe Muzeum Etnograficzne!

O tym, co w muzeum przy Kredytowej 1 piszczy opowiada nowa dyrektorka instytucji - doktor Magdalena Wróblewska

- Moja wizja programowa zakłada kontynuację tego, nad czym pracuje już ekipa Muzeum. Koncentrujemy się na sztuce nieprofesjonalnej, w tym sztuce kobiet. Pierwszą wystawą, którą miałam przyjemność otwierać jeszcze jako pełniąca obowiązki dyrektora Wystawa malarstwa Magdaleny Schumer. W drugiej połowie roku czekają nas jeszcze dwie wystawy: Teresa Szwedkowicz. Kolekcjonerka – przybliżymy jej postać i jej kolekcje haftów, obiektów wykonywanych przez kobiety, twórczynie. To będzie dla nas ważny element programu, bo wydamy także katalog Malarki Warszawskie, który podsumowuje pewien etap prac nad nieprofesjonalną twórczością kobiet – wymieniała dr Wróblewska. – Pokażemy wystawę Dwie dusze twórcy ludowego, która będzie przybliżać odbiorcy proces wymyślania twórczości ludowej przez etnografów, muzealników, ale i samych twórców. Jej kuratorką będzie Ewa Klekot.


Nowa dyrektorka Państwowego Muzeum Etnograficznego, Magdalena Wróblewska Nowa dyrektorka Państwowego Muzeum Etnograficznego, Magdalena Wróblewsk

 

- Noc Muzeów to rodzaj święta. Otwarty, festiwalowy charakter tej imprezy, dodatkowo wspaniała majowa pogoda, powodują, że wszyscy ruszyli w miasto, by spacerować od jednej do drugiej instytucji kultury, niezobowiązująco. To jest sytuacja, w której nie musimy kupować biletów. Wchodzimy, zostajemy na dłużej, a jeżeli uznajemy, że niekoniecznie tutaj znajdują się rzeczy, która nas interesują – idziemy dalej. Ponadto znajdujemy się w muzeach nocą, o nietypowej porze, i czekają nas różne atrakcje, niespodzianki. Myślę też, że to przede wszystkim możliwość spotkania zespołu muzealnego. W Państwowym Muzeum Etnograficznym blisko połowa zespołu będzie czekać na gości, by porozmawiać, wejść w taką żywą interakcję – opowiadała nowa dyrektorka Muzeum Etnograficznego.

Kogo jeszcze spotkać będzie można w PME? Dwa koty – Etnę i Grafię – stałe mieszkanki instytucji. Decyzją poprzedniego dyrektora Roberta Zydla zwiedzający mogą zwiedzać muzeum (na co dzień, nie tylko dziś w nocy!) ze swoimi nieludzkimi towarzyszami.

- To ukłon w stronę naszych gości, mówi Magdalena Wróblewska – można połączyć spacer i wizytę w muzeum. Nie obawiamy się interakcji zwierzę-eksponat. Do takich sytuacji właściwie ani u nas, ani w innych placówkach otwartych dla czworonogów, nie dochodziło do takich incydentów.

W Noc Muzeów będzie można obejrzeć wszystkie wystawy stałe oraz czasowe (obecnie w Muzeum jest ich aż siedem!). Na każdej z nich spotkać będzie można osoby, które chętnie opowiedzą o eksponatach. Poznamy więc historie zjawisk, ludzi i fenomenów. Pośród wielu zainteresowań instytucji szczególne miejsce zajmują relacje międzygatunkowe: drzwi muzeum są więc otwarte dla naszych nie-ludzkich przyjaciół.

Muzeum Etnograficzne w Warszawie zaprasza na:

 • wystawę czasową „Świat nierealny, lecz poznawalny. Malarstwo Magdaleny Shummer”. 
 • wystawę czasową „Kwiaty Polskie” - pełną zagadek i tajemnic wędrówkę przez polską obrzędowość tropem roślin kwitnących. 
 • wystawę czasową „Dzieciństwo”, która próbuje pokazać współczesnemu odbiorcy skalę zmiany na tym polu. 
 • wystawę stałą „Czas  świętowania” czyli opowieść o rytuałach, obyczajach i świątecznych przedmiotach różnych tradycji i obrządków religijnych w Polsce i Europie. 
 • wystawę stałą „Afrykańskie wyprawy, azjatyckie drogi”. To wystawa prezentująca dwa rozległe kontynenty, bogactwo różnorodnych tradycji oraz kultury materialnej i duchowej.
 • wystawę stałą „Porządek Rzeczy” na której po raz pierwszy w dziejach polskiego muzealnictwa każdy z odwiedzających może wkroczyć w skatalogowany świat muzealnego magazynu zbiorów.
 • wystawę stałą „Galeria Koreańska”, która przedstawia kameralną, domową przestrzeń wyrażającą filozofię życiową jej mieszkańców. .

Dodatkową atrakcją będzie wystawa VR prezentowana przez Millennium Docs Against Gravity. Nowa forma opowiadania, która ma szansę zdeterminować losy kina, doskonale sprawdza się w opowiadaniu historii zakorzenionych w rzeczywistości. 

Ponadto w folkowym Poranku:

 • Historia Polskiego Folku, czyli wyjątkowe opowieści Wojciecha Ossowskiego
  Posłuchaj
  04:41 PORANEK DWÓJKI Dwojka 2024_05_18-07-46-10.mp3 Historia Polskiego Folku: band i Zanzibar (Dwójka/Poranek Dwójki)
   

 • Dziś, 18 maja, obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa Tatarów Krymskich. Od 18 do 21 maja 1944 roku na rozkaz Stalina odbyła się operacja specjalna NKWD. Cel - uwolnienie Półwyspu Krymskiego od rdzennej ludności. Według oficjalnych danych w wagonach towarowych do odległych regionów ZSRR przewieziono około 200 000 osób. Ponadto w 1944 roku z Krymu deportowano ponad 40 tys. Bułgarow, Ormian, Greków, Turków i Romów. Prawie połowa zmarła w drodze lub w pierwszych latach po wysiedleniu. Powroty do Krymu były możliwe dopiero po 50 latach. Wśród deportowanych byli również pradziadkowie Sewilii - Tatarki Krymskiej, obecnie mieszkającej w Polsce. Kobieta wraz z rodzeństwem i rodzicami musiała 10 lat temu opuścić Krym, który okupowała Federacja Rosyjska. Jej historię przybliża Mariana Kril.
  Posłuchaj
  06:11 PORANEK DWÓJKI Dwojka 2024_05_18-08-13-48.mp3 18 maja - Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa Tatarów Krymskich(Dwójka/Poranek Dwójki)
   

 • Piotr Dorosz zdaje relację z jubileuszowej Nowej Tradycji. Kilka słów od wykonawców biorących udział w I części Konkursu Muzyki Folkowej - o inspiracjach, nazwach, podejściu do (nowej) tradycji. Posłuchajcie!
  Posłuchaj
  07:08 PORANEK DWÓJKI Dwojka 2024_05_18-08-35-43.mp3 Relacja z Konkursu Muzyki Folkowej (Dwójka/Poranek Dwójki)
   

 • W naszym cyklu Nasze Niematerialne – Szkutnictwo Pucka
  Posłuchaj
  08:40 PORANEK DWÓJKI Dwojka 2024_05_18-08-46-37.mp3 Nasze niematerialne: Szkutnictwo Pucka (Dwójka/Poranek Dwójki)
   

 • Rozmowa Hanny Szczęśniak z zespołem SenJawaZabawa, który zagra w niedzielę dla małych i dużych Dzieci.

***

Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki 

Data emisji: 18.05.2024

Godzina emisji: 9.30

Prowadziła: Aleksandra Faryńska

 

mat. promocyjne/kh/mg