X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wesela pod Rzeszowem. "Nie ma czasu, żeby nut szukać"

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2017 15:09
– Wesela były tylko śpiewane, nie można było sobie nut podstawić. Co zaśpiewali, trzeba było zagrać – mówił w archiwalnym nagraniu Edward Ulma, skrzypek z kapeli z Markowej.
Audio
  • Wesela pod Rzeszowem. "Nie ma czasu, żeby nut szukać" (Źródła/Dwójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: agusyonok/Shutterstock.com

Z członkami podrzeszowskiego zespołu w 1976 r. w Płocku spotkał się zbieracz nagrań muzyki ludowej, Dwójkowy dziennikarz Marian Domański. Jednym z tematów rozmów z Edwardem Ulmą, Janem Kochmańskim i Władysławem Szpiłykiem były wesela na Rzeszowszczyźnie, na których "gra się z pamięci".

– Nieraz jest tak, że gość weselny przychodzi troszkę podbawiony i śpiewa. Trudno i darmo, nie ma czasu, żeby nut szukać. Wtedy człowiek musi lecieć tak, jak słyszy – powiedział klarnecista Jan Kochmański.

Muzycy z Markowej opowiadali także m.in. o repertuarze weselnych zabaw, o tańcach i pierwszych w życiu instrumentach, a cymbalista Władysław Szpiłyk tłumaczył, dlaczego ważniejsze od samego grania na cymbałach jest umiejętność ich nastrojenia.

***

Rozmawiał: Marian Domański

Z nagrań archiwalnych: Jan Kochmański (klarnecista), Edward Ulma (skrzypek), Władysław Szpiłyk (cymbalista)

Data emisji: 6.02.2017

Godzina emisji: 12.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Źródła".

mc/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tuwalski. Strażnik pamięci Woli Osowińskiej

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2017 15:40
- Jego nagrania obejmują dwadzieścia cztery taśmy szpulowe i dwie magnetofonowe. Wacław Tuwalski zarejestrował na nich nie tylko pieśni - Ewelina Grygier opowiadała w Dwójce o fonograficznej kolekcji nauczyciela z Woli Osowińskiej
rozwiń zwiń

Czytaj także

Głos gór. Wspominamy Bolesława Karpiela-Bułeckę

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2017 13:28
- Dawniej, jak się wyszło wieczorem z domu, to z każdej strony słychać było tylko śpiew. Dziś, jakby ktoś chciał zaśpiewać w górach, to będzie musiał mandat zapłacić - mówił w archiwalnym nagraniu jeden z najwybitniejszych Podhalańskich muzyków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kapela Maliszów znów nagrywa płytę w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2017 17:47
W magazynie "Źródła" wysłuchaliśmy rozmowy ze skrzypkiem Kacprem Maliszem, muzykiem rodzinnego zespołu, który 2 lutego w radiowym studiu rozpoczął nagrywanie drugiego albumu.
rozwiń zwiń