Skrzyżowanie Kultur. Kolumbia, Indie i dzień alternatywny

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 16:51
- Zawsze wybieraliśmy hasło przewodnie festiwalu. W tym roku po prostu gramy na trzynastkę, wierząc, że trzynasta odsłona Skrzyżowania Kultur będzie dla nas na przekór tej liczbie szczęśliwa - o atrakcjach warszawskiego święta muzyki świata opowiadała w Dwójce Maria Pomianowska.
Audio
  • Maria Pomianowska o programie festiwalu Skrzyżowaniu Kultur (Źródła/Dwójka)
Meridian Brothers
Meridian BrothersFoto: Juan Camilo Montañez/materiały prasowe

W programie 13. Festiwalu Skrzyżowanie Kultur, który odbywa się od 23 do 30 września, znaleźli się reprezentanci Algierii, Mali, Francji, USA, Sierra Leone, Turcji, Albanii, Węgier, ale też Kolumbii i Indii. Kulturze tych dwóch ostatnich krajów będą poświęcone specjalne panele dyskusyjne, warsztaty, ale przede wszystkim koncerty. - Festiwal otworzy występ Kolumbijki Marty Gomez. W jej muzyce będzie mnóstwo cumbii, ale też nostalgicznego bambuco, tańca, który uwielbiam, bo opowiada on historie plantatorów kawy - mówiła Maria Pomianowska.

Dyrektor artystyczna festiwalu zwracała też uwagę na dzień indyjski (24 września), kiedy to w namiocie festiwalowym pod Pałacem Kultury i Nauki pojawią się reprezentanci dwóch tradycji muzycznych tego kraju. - Wystąpi Purbayan Chatterjee z północnych Indii, swego czasu okrzyknięty przez prezydenta najlepszym instrumentalistą tego kraju. Wykonuje on muzykę pozostającą pod dużym wpływem tradycji perskiej. Po nim zaprezentują się siostry Ranjani & Gayatri, które wykonują muzykę karnatycką, słynną ze względu na swą skomplikowaną rytmikę - wyjaśniał gość audycji "Źródła".

Nowością na festiwalu będzie koncert zaplanowany na 29 września, który będzie miał charakter bardziej alternatywny i psychodeliczny niż tradycyjne koncerty Skrzyżowania Kultur. Maria Pomianowska wyraziła nadzieję na przyciągnięcie nowej publiczności i szczególnej uwadze poleciła zespół Meridian Brothers, który dla wielu może być sporym zaskoczeniem.

W audycji mówiliśmy też o bloku Sounds Like Poland, poświęconym wyłącznie polskim zespołom oraz niespodziance, którą szykuje zespół Kapela ze Wsi Warszawa.

***

Rozmawiała: Magdalena Tejchma

Gość: Maria Pomianowska (dyrektor artystyczna festiwalu Skrzyżowanie Kultur)

Data emisji: 11.09.2017

Godzina emisji: 12.07

Materiał został wyemitowany w audycji "Źródła".

bch/mz