Vigüela: czujemy, że rozwój muzyki tradycyjnej był w Polsce i Hiszpanii podobny

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2018 15:43
- Mieszkańcy wszystkich krajów są po prostu ludźmi. Stąd wszyscy mamy wspólną bazę, kręgosłup, sposób rozumienia i uprawiania muzyki, która naturalnie z nas wypływa. Dlatego właśnie możemy grać razem, nie znając nawet języka koleżanek i kolegów z zespołu - mówili w Dwójce członkowie hiszpańskiego zespołu Vigüela.
Audio
  • Członkowie zespołu Vigüela o swoich muzycznych inspiracjach oraz o wspólnym koncercie z panią Marią Siwiec, Januszem Prusinowskim i jego zespołem (Źródła/Dwójka)
Zespół Vigela
Zespół VigüelaFoto: materiały pras.

piesni_piekne_1200.jpg
"Pieśni piękne" - projekt, który zaczął się w terenie

Członkowie grupy od 30 lat podtrzymują muzyczny styl pochodzący z ich regionu, Kastylii-La Manczy, położonego na południu Wyżyny Iberyjskiej, w samym sercu Hiszpanii. Kładą szczególny nacisk na przywrócenie archaicznego, lokalnego języka muzycznego, który przetrwał w ich regionie po dziś dzień.

Pod koniec kwietnia hiszpańscy muzycy wystąpili razem z panią Marią Siwiec, Januszem Prusinowskim i jego zespołem w ramach festiwalu Wszystkie Mazurki Świata w Warszawie. - Polska muzyka tradycyjna, a przynajmniej ta którą mieliśmy okazję poznać, wynika z naturalnego stanu człowieka, czyli stanu tworzenia muzyki; muzyki niezależnej od kanonów wykładanych w szkołach i na wyższych uczelniach - mówili przed koncertem członkowie zespołu Vigüela.

Skąd wzięło się u nich zainteresowanie muzyką tradycyjną? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Źródła

Rozmawiała: Hanna Szczęśniak

Goście: Araceli Tzigane, Juan Antonio Torres i Luis Garcia Valera (zespół Vigüela)

Data emisji: 27.04.2017

Godzina emisji: 15.00

pg/mko

Czytaj także

Kapela ze Wsi Warszawa zaprasza mistrzów z Mazowsza

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 12:00
Gościem folkowego "Poranka Dwójki" był Maciej Szajkowski, który opowiadał o programie przygotowanym specjalnie z okazji 20-lecie Kapeli ze Wsi Warszawa.
rozwiń zwiń