X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Pokrowa – święto lirników i kobzarzy z Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2018 09:25
– Z lirą chodzili niewidomi śpiewacy, dzięki temu mieli swoje miejsce w społeczeństwie. Byli uważani za pośredników między światem widzialnym i niewidzialnym. Trochę jak dziennikarz, dostarczyciel informacji – tłumaczył w Muzycznej Scenie Tradycji Remek Mazur-Hanaj.
Audio
  • Remigiusz Mazur-Hanaj i Jacek Hałas opowiadają o tradycji lirników ludowych (Dwójka/Źródła)
Remigiusz Mazur Hanaj, Jacek Hałas, Jarosław Kryśko i Andrij Liaszuk
Remigiusz Mazur Hanaj, Jacek Hałas, Jarosław Kryśko i Andrij LiaszukFoto: Grzegorz Śledź/PR2

W "Źródłach" przypomnieliśmy nagranie rozmów z gośćmi Muzycznej Sceny Tradycji, na której wystąpili Jacek Hałas, Andrij Liaszuk i Remigiusz Mazur-Hanaj. Poruszyliśmy temat Pokrowy, święta Matki Boskiej Lirników i Kobzarzy w Równem na Ukrainie.

– Tradycja lirników, wędrownych dziadów i wieszczów z Polski i Ukrainy sięgała Wołynia, Podola, Pokucia, po Białoruś. Wędrując na Zachód, docierali na Mazowsze czy na Kurpie. Razem z nimi wędrowały instrumenty i pieśni  mówił o repertuarze dziadów, lirników i kobzarzy Remik Mazur-Hanaj.

Jacek Hałas dodał, że współcześni dziadowie odwołują się do tych tradycyji śpiewu znanego już w średniowieczu, ale ubierają ją w nową formę, nadają jej nową jakość.

Co stanowi ostotę muzyki lirników i kobzarzy? Dlaczego nadal śpiewa się na chodnikach i przy cerkwiach? O tym więcej w archiwalnej rozmowie z gośćmi Muzycznej Sceny Tradycji z 2013 roku.

***

Tytuł audycji: Źródła

Rozmawiała: Anna Szewczuk

Goście: Jacek Hałas, Remigiusz Mazur-Hanaj, Andrij Liaszuk (muzycy)

Data emisji: 11.10.2018

Godzina emisji: 15.20

 at

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak