X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kapela Wojciechowska. Tradycja z dziada pradziada

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2018 11:00
Kapela Wojciechowska to prawdziwa perełka muzyki tradycyjnej na Lubelszczyźnie. Grupa działa w Wojciechowie nieprzerwanie od roku 1926. Dwa lata temu obchodziła swoje 90-lecie.
Audio
  • Czesław Zając i Leszek Iwaniak, członkowie Kapeli Wojciechowskiej opowiadają o swoim zespole (Dwójka/Źródła)
Kapela Wojciechowska, lata 40. XX wieku
Kapela Wojciechowska, lata 40. XX wiekuFoto: z Archiwum Gminnego Ośrodka Kultury w Wojciechowie

- Nasz skład jest łamany i zależny od rodzaju grania. Na tzw. dużych graniach używamy dwóch harmonii, skrzypiec, puzonu, trąbki i klarnetu. Na potańcówkach, po domach gramy na bębnie i harmonii – powiedział Leszek Iwaniak, najmłodszy członek kapeli. – W latach 60. zaczęto dołączać saksofony. Maksymalnie w kapeli grało sześciu muzyków naraz. W okolicy były większe kapele dęte od naszej, pochodziły z okolic Kępy Borzechowskiej, było w nich nawet dziewięć osób, ale grały bez harmonii, bębna i skrzypiec.

Granie z Wojciechowa da się rozpoznać. Pierwszy skład kapeli powstał pod zaborami i tworzyli go muzykanci orkiestr wojskowych, stąd też ich bardzo przejrzyste melodie i miarowy wojskowy rytm. W ich muzyce nie ma przypadków.

- Gram od 1974 roku w Wojciechowie. Dobry oberek, dobra polka, wszystko mnie interesuje, bo to idzie po duszy, a oberki mnie zachwycają - opowiadał zmarły w tym roku, Czesław Zając, 98-letni muzykant, bębniarz i tancerz. - Jak widzę, że tancerz dobrze tańczy oberka, to mu nawet dobiję do nogi, żeby tupnąć sobie mógł.

Kapela Wojciechowska zdobyła trzykrotne laury na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Obecnym szefem kapeli jest Jan Mirosław.

Zachęcamy do posłuchania całości wspomnień muzyków z regiony Lubelszczyzny.

***

Tytuł audycji: Źródła

Rozmawiała: Magdalena Tejchma

Goście: Czesław Zając, Leszek Iwaniak (członkowie Kapeli Wojciechowskiej)

Data emisji: 20.09.2018

Godzina emisji: 15.15

gs/at

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak