X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Celebracja światła - trwają obchody Chanuki

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2018 10:00
"Chanuka" to hebrajskie słowo oznaczające "ponowne poświęcenie", jak również "dzień ognia". To żydowskie święto o wielkim znaczeniu i długiej tradycji. Z jego okazji etnomuzykolog Yale Strom przygotował premierę przepięknej, rozczulającej płyty.
Audio
  • Trwa święto świateł - Chanuka. Premiera płyty Yale Strom’s Broken Consort (Dwójka/Źródła)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Chris Parypa Photography

Yale Strom, znakomity amerykański skrzypek, kompozytor i zbieracz rozsianej po całym świecie muzyki żydowskiej wybrał pieśni chanukowe ze swojej kolekcji muzyki żydowskiej z Europy Centralnej i Wschodniej. Zetknął się z nimi także w Polsce: w Płocku, Krakowie i we wschodnich miasteczkach naszego kraju. Utworzył na tę okazję zespół Yale Strom’s Broken Consort, który wykonał własną interpretację zebranych przez Stroma utworów.

Premierowa płyta "Shimmering Lights" wykonana jest z rozmachem i zaaranżowana niezwykle fachowo. Całość poświęcona została duchowi i atmosferze Chanuki, wraz z całą jego domową otoczką: rodzinnymi piosenkami śpiewanymi w gronie bliskich i wspólnymi ucztami. Jak mówi jedna z pieśni na płycie: "Bez świecznika ze świecami, bez dzieci, nie ma święta".

Święto Chanuki koncentruje się na ponownym poświęceniu Świątyni w Jerozolimie i zwycięstwie Machabeuszy nad królem Antiochii w Syrii 2500 lat temu. Kulturowo i społecznie to czas, kiedy żydowskie rodziny spotykają się, aby wspólnie świętować przez osiem dni i nocy.

Centralnym punktem Chanuki jest symboliczne rozświetlenie, zapalenie świec, lampek oliwnych, świętych kandelabrów lub menor. Według tradycji głowa rodziny zapala jedno światło w pierwszy wieczór święta i sukcesywne zwiększa liczbę płomieni każdego kolejnego dnia, aż do ośmiu. Do tego celu używa się specjalnej dodatkowej dziewiątej świecy. Popularnym zwyczajem temu towarzyszącym jest obdarowywanie dzieci prezentami i serwowanie przysmaków przygotowanych na gorącym oleju, np. pączków.


Zapraszamy do wysłuchania kilku utworów na kwartet smyczkowy, gitary i udu z wyjątkowej płyty "Shimmering Lights – Hanukkah Music" zespołu Yale Strom’s Broken Consort.

***

Tytuł audycji: Źródła

Rozmawiała: Maria Baliszewska

Data emisji: 4.10.2018

Godzina emisji: 15.40

gs/at

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak