X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Łowicki folklor muzyczny. Antologia pieśni i muzyki instrumentalnej" Mariana Moskwy

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2018 19:00
Pojawiła się nowa monumentalna praca, która powinna znaleźć się na półce każdego etnografa i miłośnika muzyki folklorystycznej: "Łowicki folklor muzyczny. Antologia pieśni i melodii instrumentalnych" autorstwa Mariana Moskwy, pedagoga i muzyka.
Audio
  • Nowe opracowanie: "Łowicki Folklor Muzyczny. Antologia pieśni i muzyki instrumentalnej" Mariana Moskwy - rozmowa z dr Ewą Sławińską-Dahlig i prof. Piotrem Dahligiem. (Dwójka/Źródła)
Łowicki folklor muzyczny - antologia - okładka
Łowicki folklor muzyczny - antologia - okładkaFoto: materiały promocyjne

Zmarły w 2012 roku Marian Moskwa był kierownikiem muzycznym i konsultantem kilku zespołów ludowych regionu łowickiego. Jednocześnie z zamiłowaniem spotykał się z ludźmi mogącymi przekazać mu zachowane informacje o dawnych, tradycyjnych łowickich zwyczajach i pieśniach. Nagrywał i zapisywał ten repertuar przez pół wieku.

- Książka ta uwzględnia najbardziej wartościową część jego spuścizny - mówiła w Źródłach dr Ewa Sławińska-Dahlig. - Moskwa opracował zapisy łowickich melodii na chór i flet prosty. Przygotował materiały dotyczące działalności łowickich zespołów folklorystycznych. Najważniejszą pracą Mariana Moskwy są transkrypcje melodii i pieśni zatytułowane "Łowicki folklor muzyczny". Od wielu lat trwały starania, aby ten zbór wydać, i zawsze były jakieś przeszkody, ale dzięki inicjatywie Macieja Malangiewicza udało się to zrealizować.

Marian Moskwa rozpoczął zapisywanie pieśni w 1946 roku. Udało mu się zebrać materiał od 56 informatorów: 38 śpiewaków i 18 instrumentalistów urodzonych w latach 1883-1952. Spośród śpiewaków łowickich najwięcej pieśni przekazali Franciszek Wołowiec i Stanisław Madanowski. Spośród instrumentalistów wyróżnić należy Stefana Winnickiego i Jana Pelskiego. Zbiór zawiera ogółem 332 pozycje, z czego aż 248 pieśni. Przeważają te o tematyce miłosnej oraz pieśni i przyśpiewki weselne.

Transkrypcje zostały wzbogacone niepublikowanymi dotychczas fotografiami ze zbiorów rodzin instrumentalistów i śpiewaków, dzięki czemu udało się zebrać w książce niepowtarzalny materiał wizualny.

- Jest to fundamentalna monografia folkloru muzycznego regionu łowickiego, która wyrównuje straty w stosunku do naszej przeszłości. Można to porównywać do znaczenia pracy Kolberga, który dążył do wyrównania proporcji między zapisami tekstu a zapisami melodii – dodał prof. Piotr Dahlig.

***

Tytuł audycjiŹródła

Prowadziła: Anna Szotkowska

Goście:  dr Ewa Sławińska-Dahlig, prof. Piotr Dahlig 

Godzina emisji: 15.30

gs/at

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak