X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Geneza tańca polskiego, poloneza i chodzonego

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2018 18:00
Temat chodzonego jest wielką rzadkością w repertuarach polskich kapel tradycyjnych. W "Źródłach" Justyna Piernik rozmawiała z dr. Tomaszem Nowakiem, autorem książki "Polski, polonez, chodzony", i jej pomysłodawcą Witkiem Brodą, liderem kapeli Brodów.
Audio
  • Geneza poloneza i chodzonego wg Tadeusza Nowaka i Witka Brody (Dwójka/Źródła)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

- Przez wiele lat interesowałem się tematem poloneza, natrafiłem na niego u Kolberga, ale nie spotkałem wiele kapel grających chodzonego. Nie znalazłem zadowalających informacji u muzykantów, więc zacząłem szperać po opracowaniach etnograficznych i muzykologicznych. Tam natrafiłem na pana Hławiczkę, który przez pół swojego życia zajmował się polonezem - opowiadał Witek Broda. - Dotarłem również do współczesnego opracowania Tomasza Nowaka pt. "Tańce polskie" i zafascynowało mnie ono. To archeologia literacka, z której można dowiedzieć się, jak opisywano poloneza w źródłach XVII i XVIII wieku.

- Formacja korowodu jest porządkiem bardzo archaicznym. Tańczono go w średniowieczu, nawet na cmentarzach koło świątyń, co ówczesny kościół bardzo zwalczał. Melodia poloneza pojawia się w pieśniach pogrzebowych, balladach i kolędach – opowiadał w "Źródłach" dr Tomasz Nowak. - W każdym gatunku pieśni można znaleźć ten specyficzny rytm – dodał muzyk, Witek Broda.

Książka "Polski, polonez, chodzony" stara się dotrzeć głównie do młodzieży. Napisana jest lekkim i przystępnym językiem. W publikacji znajdziemy interesujące ikonografie, przedstawienia malarskie, ryciny, a także cytaty z literatury. W zamierzeniu publikacja ma trafić do szkół muzycznych w Polsce.

Czy polonez pochodzi od ludowego chodzonego? Czy ludowe pochodzenie poloneza to mit romantyczny? Kto poza dr. Nowakiem zajmuje się naukowo tematem poloneza? O tym w naszej audycji. Zapraszamy do wysłuchania.

***

Tytuł audycjiŹródła

Prowadziła: Justyna Piernik

Goście: dr Tomasz Nowak, Witek Broda (muzyk)

Godzina emisji: 15.15

gs/at

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak