Wigilia na Podhalu według Tadeusza Szostaka

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2018 10:00
W świątecznych "Źródłach" odwiedziliśmy świat podhalańskich tradycji bożonarodzeniowych, o których w archiwalnym nagraniu opowiadał legendarny muzyk Skalnego Podhala, Tadeusz Szostak "Berda".
Audio
  • Skrzypek Tadeusz Szostak opowiada o Wigilii na Podhalu (Dwójka/Źródła)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com

- Kiedyś to czasy były bardzo biedne, człowiek czekał na święta, bo wtedy można było zjeść coś słodkiego, jakieś ciasto z marmoladą czy z makiem - zaczął swoją opowieść Berda. - Na stole wcale nie było dwunastu potraw, bo nie było z czego ich robić! W Wigilię musiał być post - opowiadał prymista z Kośnych Hamrów.

- Na choince ciastka się wieszało, więc od razu, jak tylko się ubrało choinkę po kolacji w Wigilię, dzieci od razu myślały, jak tu coś zerwać z choinki. W Boże Narodzenie po południu to już pół choinki nie było, a na świętego Szczepana choinkę można było wynosić, bo nic na niej już nie było! - dodał Berda. 

Jak wyglądały podhalańskie przysmaki wigilijne? Dlaczego dzieci przed Wigilią posyłano do babć i dziadków? Jak smakowały grule z olejem lnianym i jakie towarzyszyły posiłkowi przyśpiewki? O tym w archiwalnym nagraniu rozmowy.  

***

Tadeusz Szostak "Berda" - skrzypek, gawędziarz i lutnik z Poronina-Kośnych Hamrów. Urodził się 16 października 1928 roku w Poroninie, zmarł w roku 2006. Należał do najlepszych muzyków Skalnego Podhala, zaczął grać na skrzypcach jako dwunastoletni chłopiec. Wzorował się na technice uznanych miejscowych muzykantów: gajowego Józefa Futry, jego brata oraz Jana Nędzy. Laureat Nagrody Kolberga w 2006 r. 

***

Tytuł audycjiŹródła

Prowadził: Piotr Kędziorek

Gość: Tadeusz Szostak "Berda" (muzyk ludowy)

Data emisji: 26.12.2018

Godzina emisji: 15.15

at/gs

Zobacz więcej na temat: folk Piotr Kędziorek