X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Po kolędzie chodzą wszędzie, niech wam na przykrość nie będzie!

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2019 11:00
Oto hasło, które towarzyszy obchodom Nowego Roku m.in. w Lipnicy Wielkiej na Orawie. W "Źródłach" sprawdzaliśmy także, jak obchodzi się sylwestra w Beskidzie Żywieckim i na Lubelszczyźnie.
Audio
  • Regionalne zwyczaje kolędnicze na Orawie i w Beskidzie Żywieckim (Dwójka/Źródła)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/pasja1000

- Działamy tu, w Lipnicy Wielkiej, jak tylko można! Gramy na basach, skrzypcach, piszczałkach, liściach nawet. W Lipnicy powstały dwa zespoły, jest dużo dzieci, które zaczynają śpiewać i tańczyć, mamy grupę teatralną, robimy ile się da - mówili Patryk Rudnicki i Robert Machajda, szopkarze z Orawy, którzy kontynuują wyjątkową tradycję szopki lalkowej.

- Szopka lalkowa to odegranie sceny narodzenia Dzieciątka Jezus przy pomocy lalek. Oprócz Maryi, Józefa i Jezusa są też żandarmi, szlachcic, Żydzi, Góralki, kupcy, druciarze, bendarze, dziad, Śmierć, strzyga guślarka i Diabeł. Nasza szopka jest bardzo stara, przedwojenna. Odremontowaliśmy ją i staramy się pokazywać tę bardzo rzadką już tradycję - dodali muzycy z Orawy.

W "Źródłach" przywołaliśmy też zwyczaj szlachciców, czyli unikatową tradycję kolędniczą z Beskidu Żywieckiego, podtrzymywaną m.in. przez zespół Pietrasianie z Pietraszki. Jego członkowie - Andrzej Porębski i Czesław Gmyza - przybliżyli w audycji genezę tzw. szlachciców.

- Odwołuje się to do dawnych grup pracowników, którzy razem zatrudniali się u jakiegoś szlachcica: byli to np. masarz, Góral, żyd z żydówką, inni. Pracowali wspólnie u kogoś przez rok, a potem wyruszali w świat szukać nowej pracy. Dlatego chodzili po domach i stąd się wziął ten zwyczaj. 

Jak wyglądają figurki w szopce lalkowej? Jak się gra na wakacie? Ile osób kolęduje w Nowy Rok Żywcu i Milówce? Między innymi o tym słuchać można w sylwestrowym nagraniu "Źródeł".

***

Tytuł audycjiŹródła

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Goście: Patryk Rudnicki i Robert Machajda (szopkarze z Lipnicy Wielkiej na Orawie), Andrzej Porębski i Czesław Gmyza (muzycy zespołu Pietrasianie z Pietraszki)

Data emisji: 31.12.2018

Godzina emisji: 15.15

at


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak