Po kolędzie chodzą wszędzie, niech wam na przykrość nie będzie!

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2019 11:00
Oto hasło, które towarzyszy obchodom Nowego Roku m.in. w Lipnicy Wielkiej na Orawie. W "Źródłach" sprawdzaliśmy także, jak obchodzi się sylwestra w Beskidzie Żywieckim i na Lubelszczyźnie.
Audio
  • Regionalne zwyczaje kolędnicze na Orawie i w Beskidzie Żywieckim (Dwójka/Źródła)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/pasja1000

- Działamy tu, w Lipnicy Wielkiej, jak tylko można! Gramy na basach, skrzypcach, piszczałkach, liściach nawet. W Lipnicy powstały dwa zespoły, jest dużo dzieci, które zaczynają śpiewać i tańczyć, mamy grupę teatralną, robimy ile się da - mówili Patryk Rudnicki i Robert Machajda, szopkarze z Orawy, którzy kontynuują wyjątkową tradycję szopki lalkowej.

- Szopka lalkowa to odegranie sceny narodzenia Dzieciątka Jezus przy pomocy lalek. Oprócz Maryi, Józefa i Jezusa są też żandarmi, szlachcic, Żydzi, Góralki, kupcy, druciarze, bendarze, dziad, Śmierć, strzyga guślarka i Diabeł. Nasza szopka jest bardzo stara, przedwojenna. Odremontowaliśmy ją i staramy się pokazywać tę bardzo rzadką już tradycję - dodali muzycy z Orawy.

W "Źródłach" przywołaliśmy też zwyczaj szlachciców, czyli unikatową tradycję kolędniczą z Beskidu Żywieckiego, podtrzymywaną m.in. przez zespół Pietrasianie z Pietraszki. Jego członkowie - Andrzej Porębski i Czesław Gmyza - przybliżyli w audycji genezę tzw. szlachciców.

- Odwołuje się to do dawnych grup pracowników, którzy razem zatrudniali się u jakiegoś szlachcica: byli to np. masarz, Góral, żyd z żydówką, inni. Pracowali wspólnie u kogoś przez rok, a potem wyruszali w świat szukać nowej pracy. Dlatego chodzili po domach i stąd się wziął ten zwyczaj. 

Jak wyglądają figurki w szopce lalkowej? Jak się gra na wakacie? Ile osób kolęduje w Nowy Rok Żywcu i Milówce? Między innymi o tym słuchać można w sylwestrowym nagraniu "Źródeł".

***

Tytuł audycjiŹródła

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Goście: Patryk Rudnicki i Robert Machajda (szopkarze z Lipnicy Wielkiej na Orawie), Andrzej Porębski i Czesław Gmyza (muzycy zespołu Pietrasianie z Pietraszki)

Data emisji: 31.12.2018

Godzina emisji: 15.15

at


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak