X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Żywa szopka u Lachów Szczyrzyckich z Sadku-Kostrzy

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 12:45
W "Źródłach" członkowie zespołu regionalnego Śwarni Łojce i Pnioki z Sadku-Kostrzy, przedstawiciele Lachów Szczyrzyckich,  opowiadali o tajnikach tworzonego przez siebie przedstawienia zwanego żywą szopką.
Audio
  • Żywa szopka u Lachów Szczyrzyckich z Sadku-Kostrzy (Dwójka/Źródła)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Lachy to grupa etnograficzna określająca mieszkańców Podkarpacia od Sądecczyzny aż po Beskid Żywiecki. To grupa pośrednia między góralami karpackimi a mieszkańcami nizin. Nazwa "Lachy", która funkcjonowała wśród ludności wschodniosłowiańskiej, określała Polaków zamieszkujących tereny równinne z dominacją pól, czyli obszarów podgórskich i równinnych w opozycji do ludności górskiej, czyli górali.

- Nazywamy to żywą szopką dlatego, że te same żywe postacie występują w naszej szopce lalkowej. Szopka lalkowa została przełożona na żywych i w ten sposób powstała nowa szopka, z najważniejszą centralną sceną z Herodem – mówiła Halina Goca, kierownik zespołu. - Kolędujemy od ósmego roku życia. Niosło się gwiazdę i śpiewało kolędy przed domem. Pasterze jako postaci szopki są bardzo popularni na naszym terenie. Szopka lalkowa szła sama lub dodatkowo szła z turoniem. Można było w niej pożartować i z gospodarzy, i z gości, coś ciekawego przekazać, poplotkować i wytworzyć przy tym dużo radości, ale najważniejsze w tym wszystkim są śpiewane pastorałki.

- Przez 10 lat odtwarzałam te obrzędy, rozmawiając z ludźmi, którzy chodzili kiedyś po kolędzie, i to co zapamiętałam wykorzystałam w naszej szopce. Kiedyś pół wsi wiedziało, że do sąsiada idą kolędnicy, więc czekaliśmy na tych kolędników pod domem, żeby zobaczyć, co przygotowali, kogo obgadają, kogo ośpiewają, a potem szliśmy tańczyć – wspomina Halina Goca.

Zapraszamy do odsłuchania całego nagrania.

***

Tytuł audycjiŹródła

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Goście: Halina Goca, Wacław Bartosz, Grzegorz Bolek, Roman Brewczyński (zespół Śwarni Łojce)

Data emisji: 9.01.2018

Godzina emisji: 15.15

gs/at

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak