X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Olęderskie odkrycia z Wiączemina Polskiego

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 13:00
Przyciągała ich po pierwsze polska tolerancja religijna, a po drugie żyzna gleba i gospodarka. Olędrzy, mimo że z Niderlandów, stali się symbolem osadnictwa na nadwiślańskim Mazowszu.
Audio
  • Kustosze skansenu Olędrów oprowadzają po muzeum (Dwójka/Źródła)
Zabudowania Skansenu Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim
Zabudowania Skansenu Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie PolskimFoto: Grzegorz Piaskowski

W "Źródłach" złożyliśmy wizytę w Skansenie Osadnictwa Nadwiślańskiego, niedawno otwartym oddziale Muzeum Mazowieckiego w Płocku, poświęconym kulturze Olędrów. W słowniku Lindego z 1807 roku czytamy: „U nas osadników z Hollandyi sprowadzonych, chowem bydła naywięcey bawiących się, Hollandrami, Hollendrami, Olandrami, Olędrami, Olendrami zowią”, skansen - oprócz funkcji muzealnej - pełni też funkcje kulturalną i edukacyjna, pokazując, czym była kultura tutejszych mieszkańców.

- Olędrzy kojarzą się przede wszystkim z Żuławami Wiślanymi, ale jest obecnie moda na szukanie ich śladów również na Mazowszu. Zaczęli tu osiadać od mniej więcej XVII wieku. Co o nich myślano, jak określano? "No Niemcy", ale jacy? "Tacy Niemcy holenderscy", słyszeliśmy od mieszkańców - opowiadali kustosze Magdalena Lica-Kaczan i Grzegorz Piaskowski.

- Zrekonstruowaliśmy te budynki na podstawie archiwalnych fotografii, wywiadów, badań terenowych. Mamy tu salę muzealną i lekcyjną, i ponad 300 oryginalnych, ciekawych obiektów olęderskiej tradycji.

Gdzie, oprócz Wiączemina Polskiego, można szukać śladów Olędrów? Czym zaimponowali polskim rolnikom? Jakie są najbardziej charakterystyczne cechy tej kultury? O tym w nagraniu rozmowy.

***

Tytuł audycjiŹródła

Prowadziła: Justyna Piernik

Goście: Magdalena Lica-Kaczan i Grzegorz Piaskowski (kustosze skansenu w Wiączeminie Polskim)

Data emisji: 11.01.2019

Godzina emisji: 15.15

at/gs


Zobacz więcej na temat: kultura ludowa folklor
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak