X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Łuhom, łuhom, ponad Buhom". Tradycyjna muzyka Polesia Lubelskiego

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2019 09:00
Nowo wydana książka i płyta to obszerne kompendium wiedzy o muzykantach i śpiewakach kilku pokoleń, z których najstarsi urodzeni są jeszcze w XIX wieku i dla których pieśni te były częścią ich życia.
Audio
  • Rozmowa z Krzysztofem Gorczycą i Ewą Grochowską o książce "Łuhom, łuhom ponad Buhom. Tradycyjna muzyka Polesia Lubelskiego i jej wykonawcy" (Dwójka/Źródła)
kapela Szulców
kapela Szulców Foto: Zdjęcie promocyjne

W "Źródłach" posłuchaliśmy rozmowy z Krzysztofem Gorczycą i Ewą Grochowską o nowej książce "Łuhom, łuhom, ponad Buhom. Tradycyjna muzyka Polesia Lubelskiego i jej wykonawcy".

Na dołączonej do książki płycie z muzyką znajduje się 60 niepublikowanych nagrań pochodzących z uniwersyteckich archiwów, rodzinnych zbiorów oraz z badań terenowych autorów. Są wśród nich starodawne pieśni weselne i miłosne, śpiewy na kolędę i na inne okazje oraz taneczne melodie w wykonaniu skrzypków i harmonistów. Najstarsza wykonawczyni urodziła się w roku 1886, najmłodsza w 1988.

Najstarszy skrzypek, którego nagrania są dostępne na płycie, to Paweł Słowik, urodzony w 1885 roku. Taśma z jego nagraniami przechowała się w skansenie lubelskim. Paweł Słowik do ostatnich lat swojego życia urządzał potańcówki w swoim domu.

Najwięcej nagrań instrumentalnych pochodzi od Edwarda Brożka, urodzonego w 1926 roku kapitana AK, patrona tej książki i przewodnika twórców, od nastolatka skrzypka i aktywnego muzykanta do dzisiejszego dnia. 

"Łuhom, łuhom ponad Buhom. Tradycyjna muzyka Polesia Lubelskiego i jej wykonawcy" - okładka książki.Okładka książki "Łuhom, łuhom, ponad Buhom. Tradycyjna muzyka Polesia Lubelskiego i jej wykonawcy".

- Panuje w folklorystyce przekonanie, że Polesie to głównie folklor wokalny, ale to nie wynika z tego, że tam się nie grało, albo się grało nieciekawie, tylko dlatego, że nie mamy o tym wiedzy - mówił w "Źródłach" Krzysztof Gorczyca.

Poza nagraniami muzyków, na płycie pojawiają się nagrania natury: - Wiele z tych nagrań muzycznych to nagrania terenowe, wykonane w domach albo na podwórkach, pojawiają się w tle dźwięki ryczącej krowy, klekocącego bociana czy śpiewy ptaków. Jest to taki ponad etnograficzny komunikat o tym, jak to życie wyglądało, w którym ta muzyka miała miejsce.

Na płycie znajdują się też nagrania pokolenia późniejszego, którego przedstawicielką jest śpiewaczka Ewa Grochowska.

Zapraszamy do odsłuchania nagrania audycji.

***

Audycja: "Źródła"

Rozmawiała: Justyna Piernik

Goście: Krzysztof Gorczyca (autor książki), Ewa Grochowska (śpiewaczka)

Data emisji: 24.01.2019

Godzina emisji: 15.15

gs/at

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak