X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak śpiewali Sobiescy?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2019 15:45
- Etnomuzykolodzy Jadwiga i Marian Sobiescy podróżowali z całym ekwipunkiem na rowerach, wszystko nagrywali jeszcze na fonografie Edisona, na wałkach woskowych - mówiła w "Źródłach" kuratorka wystawy Monika Sadura.
Audio
  • Monika Sadura i Katarzyna Zedel opowiadają o wystawie "Sobiescy - zachowane w dźwiękach" (Dwójka/Źródła)
Wystawa Sobiescy - zachowane w dźwiękach
Wystawa "Sobiescy - zachowane w dźwiękach" Foto: mat. pras.

W audycji przypominamy parę wybitnych etnomuzykologów, którzy całe swoje życie poświęcili zbieraniu polskiego folkloru muzycznego. O projekcie, wystawie i nowej publikacji "Sobiescy - zachowane w dźwiękach" mówiły kuratorka Monika Sadura i koordynatorka Katarzyna Zedel z Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu. 

 - Jadwiga i Marian Sobiescy to wybitni polscy etnomuzykologowie. Prowadzili badania nad polską muzyką ludową od lat 30. XX w. W latach 1950-1954 uczestniczyli w ogólnopolskiej Akcji Zbierania Folkloru Muzycznego. Do tej pory nie udało się takiej akcji powtórzyć - mówiła w "Źródłach" kuratorka wystawy, Monika Sadura.

- Rower jest tu rekwizytem. Sobiescy podróżowali z całym ekwipunkiem na rowerach, nagrywali jeszcze na fonografie, na wałkach woskowych. Przejechali tak około 1200 km. Samochodu dorobili się dopiero w końcówce lat 40. Mamy na wystawie zdjęcia Michała Kulawiaka, pierwszego dudziarza, którego udało się im nagrać. Jako ciekawostkę na wystawie można zobaczyć protokół pobytu etnomuzykologów na brylantowych godach zaznajomionych muzyków ludowych. Mamy nagranie liry korbowej i lirę nabytą przez Mariana Sobieskiego – mówiła Monika Sadura.

- Nagrywane osoby są urodzone jeszcze w XIX wieku. Sama gram na skrzypcach i uczę się ze słuchu. Te nagrania są bardzo cenne dla obecnych wykonawców muzyki tradycyjnej - mówiła Katarzyna Zedel z Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu. 

W audycji posłuchaliśmy cennych nagrań dokonanych przez Sobieskich w latach 40., 50. i 60. ubiegłego wieku, a także nieznanych dotąd ludowych przyśpiewek... w ich wykonaniu.

Na jaki instrument etnomuzykolodzy natrafili w Plewach? Gdzie zwykle ukrywano przed okupantem kozły i inne instrumenty ludowe? Zapraszamy do odsłuchania audycji.

***

Audycja: "Źródła"

Rozmawiała: Justyna Piernik

Goście: Monika Sadura (kuratorka  wystawy), Katarzyna Zedel (Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu)

Data emisji: 7.02.2019

Godzina emisji: 15.15

gs/at

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak