X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Magiczne opowieści braci Wójcików

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 12:00
Bracia Wójcikowie, Marian i Tadeusz, to muzykanci mieszkający w Zakrzewiu koło Radomia. Pamiętają wiele magicznych historii z życia muzykantów.
Audio
  • Bracia Wójcikowie, Marian i Tadeusz, opowiadają magiczne historie z życia muzykantów (Dwójka/Źródła)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Grzegorz Śledź

Skrzypek Tadeusz Wójcik i jego brat Marian, grający na bębenku czy harmonijce ustnej, to dobrze znane na Radomszczyźnie rodzeństwo. W audycji posłuchaliśmy ich opowieści, między innymi tych dotyczących muzykanckich czarów i zabobonów.

- Grali w karczmie starzy muzykanci i przyszedł młody chłopak, grał gorzej, ale miał głośniejsze skrzypki i zagłuszał muzykantów. Jeden z zespołu starszych panów obejrzał się, coś zrobił i młodemu wszystkie struny popękały - wspominał Marian Wójcik. - Inny grajek dostał zaproszenie od panów na granie, po jedenastej wieczorem przyjechali do niego bryczką. Pojechał. Wszyscy bawili się w czarnych kapeluszach. Za każdy zagrany nowy kawałek dostawał pieniądze i nie miał już gdzie ich upychać. Minęła dwunasta godzina, a on patrzy, że siedzi na kępie, na środku jeziora i nie ma wokoło nikogo. Krzyczy żeby go ktoś wyratował. Rano drwal szedł do lasu i zobaczył, że ktoś krzyczy i wydostał go z jeziora. Patrzą na kieszenie skrzypka, a tam końskie łajno.

Z audycji można się także dowiedzieć, skąd wziął się zwyczaj wiązania na skrzypcach czerwonej wstążki. - Wstążka chroni przed urokiem. Ktoś może mieć silniejszy wzrok i rzucić urok, można się wtedy poważnie rozchorować. Ja uroki odczyniam, bo umiem - dodał Tadeusz Wójcik.

Jakie jeszcze były metody odczyniania uroków wśród wiejskich muzyków? Zapraszamy do odsłuchania audycji.

***

Tytuł audycjiŹródła

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Goście: Tadeusz Wójcik, Marian Wójcik, Stanisław Kotkowski (muzycy ludowi)

Godzina emisji: 15.15

gs/at

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak