X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zdzisław Piernik i jego kujawskie korzenie

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 15:45
- Dzięki muzyce ludowej, poruszam się swobodniej we współczesnej muzyce, bo skoro oni mogli, to dlaczego ja nie mogę zagrać troszeczkę po swojemu? - powiedział tubista Zdzisław Piernik.
Audio
  • Zdzisław Piernik wspomina swoje lata młodości na Kujawach (Dwójka/Źródła)
Zdzisław Piernik
Zdzisław PiernikFoto: Grzegorz Śledź/PR2

 W "Źródłach" rozmawialiśmy o związkach słynnego wirtuoza tuby z kulturą ludową Kujaw, oraz o udziale artysty w tworzeniu płyty "Kujawska Atlantyda".

Zdzisław Piernik już w latach 60. XX wieku zaczął pokazywać szerokiej publiczności piękno i możliwości brzmieniowe tuby. Występował na festiwalach w Bayreuth, Witten, Darmstadt, Salzburgu, Bourges, Sztokholmie i Los Angeles, wykonując muzykę współczesną pisaną dla niego przez takich kompozytorów, jak K. Penderecki, W. Szalonek, H. M. Górecki, Z. Bargielski, B. Schaeffer i inni. W audycji porozmawiamy o jego pojęciu muzyki ludowej.

- Urodziłem się w Płowcach na Kujawach. Od wczesnego dzieciństwa grałem z ojcem i wujkiem na skrzypcach. Potrafię zagrać kujawiaka na tubie właśnie dzięki tej nauce - wspominał swoją młodość znakomity tubista Zdzisław Piernik. - Obserwowałem muzyków kujawskich za młodu, na weselach i potańcówkach. Uczyłem się od nich, rytmu, atmosfery, przestrzeni, odpowiednich pauz, rubata. Przytupy w tańcu robiły na mnie wielkie wrażenie, zapamiętałem to. Dzięki temu we współczesnej muzyce poruszam się swobodniej, bo skoro oni mogli, to dlaczego ja nie mogę zagrać troszeczkę po swojemu?

Zapraszamy do odsłuchania całości rozmowy ze Zdzisławem Piernikiem i do posłuchania muzyki w jego wykonaniu.

***

Tytuł audycjiŹródła

Prowadziła:  Maria Baliszewska

Gość: Zdzisław Piernik (tubista)

Godzina emisji: 15.15

gs/at


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak