X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

FonóKraków - serce kultury węgierskiej w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2019 08:00
W stolicy Małopolski otwiera się pierwsza na świecie franczyza legendarnej węgierskiej wytwórni  z muzyką tradycyjną i najstarszego budapeszteńskiego domu tańca. 
Audio
  • Ula Nowak zapowiada otwarcie FonóKraków (Źródła/Dwójka)
Węgierski zespół Nógrad
Węgierski zespół NógradFoto: PAP/Andrzej Grygiel

Wszyscy, którzy interesują się muzyką tradycyjną, doskonale wiedzą, czym były węgierskie domy tańca, a ci, którzy Węgry odwiedzali - znają na pewno jeden konkretny, budapeszteński dom tańca, czyli Fonó. Jego franczyza powstanie w Krakowie. 

- Fonó to kultowe miejsce spotkań, wytwórnia płytowa i dom tańca w jednym - tłumaczyła w "Źródłach" koordynatorka przedsięwzięcia, Ula Nowak. - Chcemy jego niezwykłą atmosferę przenieść do Krakowa, który jest wyborem bardzo naturalnym: znajduje się w połowie drogi między Warszawą i Budapesztem.

Polskę łączą z węgierskimi domami tańca bardzo silne więzi. Węgrzy zasłużyli się jako pionierzy ważnego podejścia do muzyki tradycyjnej - potraktowania jej jako elementu budującego tożsamość. Funkcjonowanie znanych budapeszteńskich domów tańca sięga lat 70. XX wieku. Ruch początkowo skupiony we wsiach, szybko opanował także miasta, a zwykłe potańcówki przerodziły się tam w ogólnokulturowe spotkania. Tę tradycję na polski grunt od lat przenoszą fascynaci węgierskiej muzyki.

- Chcemy prezentować wszystko, co wiąże się z kulturami węgierską i polską - dodała Ula Nowak - ale Fonó to też działalność skupiona na szeroko pojmowanej twórczości world music, stąd do FonóKraków zapraszać będziemy także na koncerty muzyków tradycyjnych z innych kręgów kulturowych i artystycznych.

Uroczyste otwarcie FonóKraków: 23 lutego w klubie Strefa. W programie imprezy znalazły się konferencja naukowa, spotkanie literackie z Witem Szostakiem, autorem książki "Oberki do końca świata", oraz koncerty Kapeli Maliszów i Hungarian FolkEmbassy.

***

Tytuł audycji: Źródła

Rozmawiał: Kuba Borysiak

Gość: Ula Nowak (koordynatorka FonóKraków)

Data emisji: 20.02.2019

Godzina emisji: 15.15

at/bch/gs


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Tango Wschodu" i węgierskie táncház na polskich deskach

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2019 15:40
W czwartkowych "Źródłach" gościliśmy Mateusza Dobrowolnego - muzyka, tancerza, animatora, twórcę Węgierskiego Domu Tańca w Warszawie.
rozwiń zwiń