X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Taniec tradycyjny w Polsce - modny czy nie?

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2019 08:00
Tak naprawdę potrzebne są nam wszystkie gałęzie drzewa, które byśmy nazwali tradycją. Jedną gałęzią jest folk, inną muzyka in crudo, jeszcze inną – zespoły pieśni i tańca. Każda gałąź jest ważna, bo daje cenną perspektywę, ale najważniejsze jest to, co u korzeni.
Audio
  • Rozmowa z tancerzem Piotrem Zgorzelskim (Źródła/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Piotr Zgorzelski przez długi czas współpracował muzycznie z Januszem Prusinowskim, teraz skupia się przede wszystkim na nauczaniu tańca tradycyjnego. W audycji rozmawialiśmy z nim między innymi o tym, na ile w tańcu tradycyjnym można pozwolić sobie na swobodę i twórcze podejście.

- Na pewno warto wyjść od kanonu, bo powinniśmy najpierw poznać podstawy i język tańca. Oczywiście jestem za tym, żeby tradycję ożywiać, dodawać do niej, to co ma nam do zaoferowania współczesność, stąd na przykład moja porpozycja stylu "mazurek freestyle" – mówił w audycji Piotr Zgorzelski.

Tancerz z muzyką tradycyjną zetknął się w 1989 roku, dziś jest najbardziej znanym i wszechstronnym nauczycielem społecznych polskich tańców tradycyjnych - warsztaty prowadził na większości festiwali z muzyką folkową i tradycyjną w Polsce, a także za granicą.

- Obserwujemy współcześnie duży wzrost zainteresowania kulturą ludową, który zaczął się mniej więcej 25, 30 lat temu. Na popularność tej muzyki w ogromnym stopniu wpływają festiwale, takiej jak Wszystkie Mazurki Świata, Ethniesy, Rozstaje itd., oraz tabory tańca. Dzisiaj język kultury tradycyjnej jest dużo bardziej komunikatywny. W końcu tym, co się liczy, jest spotkanie z drugim człowiekiem.

Gość "Źródeł" wspominał także historię imprez "na dechach", potacówki nad Wisłą i początki ruchu tańca miejskiego oraz zapowiedział nową ofertę warsztatową dla mieszkańców stolicy: - W ramach programu Niepodległa w kawiarni w  Łazienkach Królewskich rozpoczniemy program cotygodniowych spotkań - warsztatów tanecznych z potańcówkami. Na żywo wystąpią tam między innymi Kapela Maliszów, Kapela Raraszek, WoWaKin czy CzessBand – mówił Piotr Zgorzelski.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadził: Piotr Kędziorek

Gość: Piotr Zgorzelski

Data emisji: 8.05.2019

Godzina emisji: 15.15

at

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Taniec sprzyja zalotom, ale też budowaniu wspólnoty

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2017 21:00
- Taniec jest momentem, kiedy możemy sprawdzić naszego partnera pod kątem fizycznym, czy ma dobry zapach. W dworskim środowisku taniec był jedyną okazją kiedy osoby mogły się dotknąć przed wejściem w związek - mówiła podczas Dwójkowej dyskusji tancerka i choreografka Romana Angel.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata 2019 - RYTMY i SMAKI

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2019 12:01
Festiwal Wszystkie Mazurki Świata to wiosenny karnawał w sercu Warszawy, święto tradycyjnej muzyki, tańca i śpiewu. W tym roku ma miejsce w dniach 22-27 kwietnia.
rozwiń zwiń